• +48 533 367 799

Czas to pieniądz

To powiedzenie można interpretować na różne sposoby. Dla mnie oznacza, że każdą godzinę, której nie stracimy na leniuchowaniu, możemy zamienić na pieniądze.

Czas to pieniądz

Powiedzenie najczęściej używane w trakcie prac polowych po porze obiadowej. Gospodarz dawał tym samym sygnał domownikom do pracy.
Czy to oznacza, że nie można leniuchować? Cały czas trzeba pracować? Czy musimy żyć samą pracą? Jak „zaoszczędzić” trochę czasu?
Nie chodzi o samo leniuchowanie, czyli nic nierobienie. Chodzi o formę leniuchowania.  Ważne jest, aby w tym czasie  nasze ciało i mózg odpoczęły od pracy. Szczególnie kiedy prowadzimy działalność gospodarczą wydaje nam się, że jesteśmy niezniszczalni, że możemy pracować bez końca. Zasadniczo, ludzki mózg nie został zbudowany z myślą o długotrwałym skupieniu, do jakiego go zmuszamy. Wykładowca psychologii Uniwersytetu Illinois, Alejandro Lleras wyjaśnia:

„Dezaktywacja i reaktywacja celów pozwala ci pozostać skupionym. Z praktycznego punktu widzenia nasze badania sugerują, że w obliczu długich zadań (…) najlepiej jest robić sobie krótkie przerwy. Krótkie przerwy psychiczne pomogą ci skoncentrować się na swoim zadaniu!"
Z mojego doświadczenia wynika, że im krócej pracuję, tym więcej mam zrobione. Rekomenduję zatem na stałe wpisanie kilku przerw podczas dnia pracy. Przerw na aktywność fizyczną, czy też medytację.

Zrób to przez kilka najbliższych dni  i sam się przekonasz, że warto. Przecież zostałeś swoim własnym szefem nie po to, aby pracować 12-14 godzin dzienne. Zostałeś nim po to, aby sam decydować kiedy, z kim, co i jak długo robisz. Zbyt dużo pracy, to również czynnik stresu

 

Zarządzanie sobą w czasie


To duże wyzwanie, niezmiernie jednak przydatne do „oszczędzania” czasu. Aby odpowiednio zarządzać sobą w czasie, musisz zacząć koncentrować się na sobie, ćwiczyć samodyscyplinę i postępować zgodnie z dokładnie określonym, ale zawsze elastycznym harmonogramem. W harmonogramie muszą znaleźć się koniecznie przerwy, o których pisałem powyżej. Tylko jak to zrobić?
1. Stawiaj jasne, precyzyjne cele i wykonuj listę zadań na dzień\tydzień
2. Bądź jednak elastyczny, mogą następować różne niespodziewane sytuacje
3. Usuń wszystko to co cię rozprasza ( powiadomienia w telefonie, stały dostęp do poczty mailowej, całodobowe wizyty pracowników itp.
4. Wykonuj jedno zadanie na raz, aż je skończysz
5. Ustalaj sobie terminy wykonania, duże projekty dziel na mniejsze zadania
6. Najtrudniejsze i najważniejsze zadania rób zaraz po przebudzeniu i po przerwie medytacyjnej
7. Nagradzaj siebie za wykonanie zadań, projektów.
8. Sprawdzaj różne sposoby zarządzania sobą  w  czasie, aż odnajdziesz tę odpowiednią dla Ciebie
9. Zajmuj się wszystkim w czym jesteś najlepszy i co lubisz, a inne zadania zleć na zewnątrz firmy
10. Współpracuj z tymi, którzy oszczędzają Twój czas, szybko reagują na Twoje prośby są Twoim sprawnym serwisem


Więcej o zarzadzaniu czasem https://mariusztomaszewski.pl/blog/zarzadzanie-czasem/


Szkolenia z zarządzania czasem – Tomasz Markowski http://www.rubikongtb.pl/trenerzy


Czasu nie kupisz za żadna pieniądze, ale możesz zainwestować w rozwiązania, które oszczędzą Twój czas.

 

BLOG K.D.

Podobne artykuły

Wyszukiwarka