• +48 533 367 799

Pierwsza szkoła w Wodzisławiu Śląskim

1 sierpnia 1948 rozpoczęła swoją działalność w Wodzisławiu Śl. pierwsza w tym mieście od zakończenia II wojny światowej szkoła średnia -Szkoła Ogólnokształcąca Stopnia Podstawowego i Licealnego, jak brzmiała nazwa tej placówki.

Pierwsza szkoła w Wodzisławiu Śląskim

Wodzisławskie liceum rozpoczęło swoją działalność w 1948 roku
Wraz z przeprowadzoną reformą szkolnictwa, wprowadzającą jedenastoletni cykl kształcenia o profilu ogólnokształcącym.  Wtedy to, w miejsce działającej od 1945 roku Publicznej Szkoły Powszechnej w Wodzisławiu, utworzono Szkołę Ogólnokształcącą Stopnia Podstawowego i Licealnego. Dyrektorem nowej szkoły został Rudolf Bonarek, będący wcześniej kierownikiem szkoły powszechnej.

fot. Szymon Konieczny 

Niezwykle ważnym momentem w dziejach szkoły było nadanie jej imienia 14 Pułku Powstańców Śląskich. Uroczystość  odbyła się 1 maja 1960 roku.  Uczestniczyli w niej zaproszeni powstańcy, dyrektorzy sąsiednich szkół, zamiejscowe delegacje młodzieży szkolnej, rodzice oraz mieszkańcy miasta i okolicy. Na pamiątkę tej uroczystości w ścianie budynku wmurowana została tablica z napisem: „Dla upamiętnienia bohaterskich zmagań ludu śląskiego o wyzwolenie narodowe i społeczne w latach 1919 – 1921 i 1939 – 1945 nadano tutejszej szkole w dniu 1 maja 1960 r. imię 14 Pułku Powstańców Śląskich.”

W 1975 roku Liceum im. 14 Pułku Powstańców Śląskich zostało odznaczone przez wojewódzkie władze oświatowe medalem Komisji Edukacji Narodowej.

fot. Szymon Konieczny 

 

Rok 1977 przyniósł zmianę organizacyjną, polegającą na utworzeniu Zespołu Szkół Ogólnokształcących, obejmującego liceum dzienne i wieczorowe.

W tych latach szkoła sukcesywnie unowocześniała się. Obok wspomnianego wyżej systemu telewizji szkolnej, stale modernizowanego i rozbudowywanego, istotnym wydarzeniem było oddanie do użytku u schyłku dekady nowoczesnych pracowni komputerowych, wyposażonych w komputery typu IBM.

Doniosłym akcentem w życiu szkoły, już w wolnej Polsce, były obchody 50-lecia wodzisławskiego liceum.  Uroczystości odbyły się w 1998 roku.

W 2002 roku doszło do połączenia dawnego II Liceum, mającego swą siedzibę przy ul. Wałowej z I Liceum Ogólnokształcącym. Wiązało się to z przejściem części kadry nauczycielskiej dawnego II LO do murów Jedynki. W tym samym roku funkcję dyrektora szkoły objął Marian Drosio, we wcześniejszych latach nauczyciel historii w I Liceum. Ważnym osiągnięciem dyrektora Drosia w czasie jego czteroletniego urzędowania był generalny remont budynku szkolnego. W tym czasie gmach zyskał nową, jasną elewację, cieszącą oko do dziś.

fot. Szymon Konieczny 

W ważne wydarzenia dla szkoły obfitował rok 2011. Obchodzono wówczas 60-tą rocznicę pierwszej matury. Obchodom towarzyszyła uroczysta msza św. w kościele Wniebowzięcia NMP, przemarsz ulicą Szkolną oraz program artystyczny.Szkołę zaszczycili swą obecnością przedstawiciele władz powiatowych i miejskich. Najważniejszym jednak punktem było pełne wspomnień spotkanie pierwszych absolwentów. Kolejnym doniosłym wydarzeniem były powiatowe obchody 90. rocznicy III powstania śląskiego.Z uwagi na patrona naszej szkoły właśnie tu odbyła się część rocznicowych uroczystości. Z tej okazji też otwarto w szkole izbę pamięci, poświęconą 14 Pułkowi Powstańców Śląskich.

fot. Szymon Konieczny 

W tym samym roku dokonano również uroczystego otwarcia zespołu boisk sportowych „Orlik 2012”.
Jako pierwszy do jego bramki strzelał legendarny polski piłkarz Stanisław Oślizło - strzelec jedynej bramki w historii polskiej piłki w finale Pucharu Zdobywców Pucharów w meczu z Manchesterem City, a zarazem absolwent wodzisławskiego ogólniaka rocznika 1955.

W roku 2014 (23 i 29 maja) po raz pierwszy w dziejach obchodzono Dzień Patrona Szkoły.  Program uroczystości  obejmował: konkurs wiedzy o 14 Pułku Powstańców Śląskich, konkurs fotograficzny, referat pracownika Muzeum w Wodzisławiu Śląskim oraz występ artystyczny.

fot. Szymon Konieczny 
fot. Szymon Konieczny 
fot. Szymon Konieczny 

źródło/http://www.lo1-wodzislaw.pl/z-historii-szkoly

Podobne artykuły

Wyszukiwarka