• +48 533 367 799

Banknot kolekcjonerski 0 euro z wizerunkiem Starego Opactwa w Rudach

Idea emisji banknotów pamiątkowych 0 euro zrodziła się w 2015 r. we Francji i z powodzeniem jest kontynuowana w wielu krajach.

Banknot kolekcjonerski 0 euro z wizerunkiem Starego Opactwa w Rudach

Wkrótce w sprzedaży będzie banknot kolekcjonerski 0 euro z wizerunkiem Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach. Przedstawia on widok Starego Opactwa ok. 1860 r. Jest to kolejny z serii takich pamiątkowych banknotów wydany z inicjatywy Starosty Raciborskiego Grzegorza Swobody, który w ten sposób chce zachęcić do odwiedzenia Ziemi Raciborskiej jako historycznej stolicy Górnego Śląska.

Banknot posiada wymiary 135 x 74 mm. Niewielka część każdej emisji jest dystrybuowana w oprawie z pojedynczym banknotem w formie etui i blistra oraz etui z podwójnym banknotem, gdzie jeden występuje w wersji gold, ze złotym awersem - herbem Rodziny książęcej von Ratibor und Corvey. Początkowo sprzedawany będzie jedynie za pośrednictwem sklepu internetowego sklep.zamekpiastowski.pl, a później również w sprzedaży stacjonarnej, m.in. w Punkcie Informacji Turystycznej na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

Idea emisji banknotów pamiątkowych 0 euro zrodziła się w 2015 r. we Francji i z powodzeniem jest kontynuowana w wielu krajach. Pierwsza polska emisja banknotu 0 euro, z wizerunkiem Warszawy, miała miejsce 24 listopada 2019 r. Po jej ogromnym sukcesie przyszedł czas na kolejne edycje.

Początki klasztoru cystersów sięgają połowy XIII w., kiedy to sprowadzono pierwszych zakonników do Rud. Za fundatora uchodzi książę Władysław III. Stare Opactwo w Rudach składa się z kościoła będącego trójnawową bazyliką, czworoboku średniowiecznego klasztoru pocysterskiego oraz później dobudowanych skrzydeł barokowej rezydencji pałacowej. Po 1810 r., od I poł. XIX w. do 1945 r., należał do rodziny von Ratibor. W 1945 r. uległ poważnym zniszczeniom. Część kościelna została odrestaurowana w latach 1994-1996, natomiast część klasztorno-pałacowa, będąca własnością Skarbu Państwa, od okresu powojennego stopniowo popadała w ruinę. 15 sierpnia 1998 r. została przekazana na własność diecezji gliwickiej.

Obecnie obiekt łączy w sobie wiele funkcji, m.in. Sanktuarium Matki Bożej Pokornej, Ośrodek Formacyjno-Edukacyjny Diecezji Gliwickiej i Dom Pielgrzyma. Znajduje się na Szlaku Cysterskim i jest udostępniony do zwiedzania. W ciągu roku organizowanych jest szereg wystaw, zarówno czasowych i stałych. Nie brakuje wydarzeń religijnych i kulturalnych.

fot. Starostwo Powiatowe
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka