• +48 533 367 799

Jak zdiagnozować chorobę serca?

Według danych statystycznych, rocznie na niewydolność serca umiera aż 60 tys. Polaków. Jak zdiagnozować chorobę we wczesnym jej stadium i podjąć skuteczne leczenie? Rozmowa z dr n. med., kardiologiem Witoldem Streb.

Jak zdiagnozować chorobę serca?

    Jakie badania pozwalają na ustalenie przyczyn kardiologicznych bólu w klatce piersiowej?
    Podstawowym badaniem było i jest nadal badanie EKG. Spoczynkowe EKG pozwala rozpoznać ostre niedokrwienie mięśnia sercowego. Pozwala również podejrzewać inne przyczyny bólu, jak na przykład przerost i przeciążenie mięśnia sercowego, czy też obecność odczynu zapalnego ze strony osierdzia.

    A co, jeśli EKG jest prawidłowe? Czy to wyklucza chorobę wieńcową?
    Często zdarza się, że EKG nie wskazuje na poważną chorobę, a do rozpoznania prowadzą inne badania. Na przykład w badaniu UKG jesteśmy w stanie zaobserwować zaburzenia kurczliwości mięśnia sercowego albo stwierdzić inne przyczyny, jak choćby wadę zastawki aortalnej czy tętniaka aorty. Tego typu badania wykonujemy w NZOZ Kardio-Plus. Dysponujemy obecnie dwoma aparatami UKG, a nasza pracownia, jako jedyna w subregionie, posiada certyfikat Sekcji Echokardiografii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. To wyróżnienie to dowód wysokich kwalifikacji naszego personelu, ale także świadectwo dbałości o sprzęt, na którym są wykonywane badania.

    W diagnostyce choroby wieńcowej wykonuje się również badania wysiłkowe?
    Tak. W przypadku diagnostyki stabilnej choroby wieńcowej wykonuje się również badania obciążeniowe. Jednym z nich jest test wysiłkowy, w trakcie którego rejestrowany jest zapis EKG. Pozwala on na wykrycie zmian nieobecnych w trakcie spoczynku. Badanie to jest również przeprowadzane w naszym ośrodku. Pamiętać jednak należy, że przed testem wysiłkowym konieczne jest badanie lekarskie, ponieważ istnieje szereg przeciwwskazań do tego typu badania.

Podobne artykuły

Wyszukiwarka