• +48 533 367 799

Zakłady włókiennicze we Frydku-Mistku znów ożyją

Zabytkowy budynek zakładów włókienniczych Lembergera z 1893 r. pozostanie nienaruszony, a przestrzeń oczyszczona z bezwartościowych dobudówek zostanie wykorzystana przez nowego inwestora.

Zakłady włókiennicze we Frydku-Mistku znów ożyją

Frýdek-Místek przywróci do życia byłe zakłady włókiennicze. Nieużywane od dawna tereny przemysłowe znów zostaną otwarte dla mieszkańców, którzy znajdą tam mieszkania i usługi. Zapewnia to zmiana planu zagospodarowania przestrzennego, a także memorandum, które miasto zawarło w 2016 r. z właścicielem obiektu, Slezan holding, a.s. Dokument zobowiązuje właściciela do zachowania zabytków i dbałości o nie.

Właściciel postępuje zgodnie z memorandum również podczas prac, które są obecnie prowadzone w lokalu przy ul. Hálkovej w Místku. Zabytkowy budynek zakładów włókienniczych Lembergera z 1893 r. na tym terenie pozostanie nienaruszony, a przestrzeń oczyszczona z bezwartościowych dobudówek zostanie wykorzystana przez nowego inwestora.

– Nie chcemy tu ciężkiej produkcji przemysłowej, ciężarówek, gigantycznych centrów handlowych i betonowych potworów. Osobiście bardzo aktywnie wypowiadałem się przed laty przeciwko budowie Kauflandu w Miejskiej Strefie Dziedzictwa. Centra handlowe nie należą do organicznej struktury miasta. Wspólnie z właścicielem otworzymy te piękne zakątki miasta dla mieszkańców, zależy nam, aby znów stały się organiczną częścią miasta – powiedział burmistrz Petr Korč.

Miasto zmieniło więc plan zagospodarowania przestrzennego, który pierwotnie zezwalał wyłącznie na produkcję przemysłową. Dzięki temu w miejscu tym będą mogły powstać mieszkania, usługi, drobny handel i produkcja – miejsce powinno w naturalny sposób wkomponować się w życie miasta. Zainteresowanych kupnem terenu o powierzchni 45 tys. m² jest kilka osób, a nowy właściciel będzie znany prawdopodobnie pod koniec roku.

Ten sam plan dotyczy obszaru przy ul. Těšínskéj. Prace rozbiórkowe zakończone, a teren oczyszczony. Powstanie tu nowa dzielnica miejska z mieszkaniami i usługami, teren będzie miał formę bulwaru. Dzielnica będzie połączona szerokimi schodami z przyszłym terminalem komunikacyjnym.

Rozpowszechniane informacje o wyburzaniu obiektów zabytkowych są nieprawdziwe. – Chcemy „opiekować się” obiektami zabytkowymi, bo ich wielka wartość historyczna jest dla nas oczywista. Zależy nam na dbaniu o nie dla przyszłości i dla następnych pokoleń. Fabryki te były chlebem powszednim dla naszych przodków i jesteśmy dumni z włókienniczej historii miasta. To marka Frýdku-Místku – powiedział zastępca burmistrza ds. finansów i inwestycji Jiří Kajzar.

Za pośrednictwem Centrum Informacji Turystycznej F-M miasto oferuje zwiedzającym bliższe zapoznanie się z włókienniczą historią miast – w ramach tzw. Technotras można wziąć udział w wycieczkach z przewodnikiem po dawnych przędzalniach, tkalniach i innych budynkach.

fot. UM Frydek-Mistek
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka