• +48 533 367 799

Racibórz uczy się od najlepszych. Study tour do Urban Lab Rzeszów.

Tworzenie urban labów ma na celu poprawę jakości życia mieszkańców poprzez innowacyjne rozwiązanie zidentyfikowanych problemów oraz wygenerowanie dodatkowej wartości przy wykorzystaniu zasobów miejskich.

Racibórz uczy się od najlepszych. Study tour do Urban Lab Rzeszów.

Urban lab to koncepcja, która powstała w Instytucie Rozwoju Miast i Regionów jako odpowiedź na brak w polskich miastach instrumentu wspierającego współpracę pomiędzy różnymi grupami interesariuszy miejskich, w tym przede wszystkim na linii urząd miasta – mieszkańcy. W założeniu autorów to instrument współpracy miasta z przedsiębiorstwami, podmiotami naukowymi i organizacjami pozarządowymi mający na celu poprawę jakości życia mieszkańców poprzez innowacyjne rozwiązanie zidentyfikowanych problemów oraz wygenerowanie dodatkowej wartości przy wykorzystaniu zasobów miejskich.

– Czy urząd miasta musi funkcjonować tylko w budynku urzędu? Czy o mieście, jego problemach, wyzwaniach i kierunkach rozwoju, można rozmawiać w przyjaznej, dobrze zaprojektowanej przestrzeni wolnej od biurek, przy stoliku, muzyce i dobrej kawie? Okazuje się, że tak. Że urzędnicy mogą być równorzędnymi partnerami dla mieszkańców, organizacji pozarządowych, naukowców, przedsiębiorców. Pracować do wieczora, pomagać i inspirować, a przede wszystkim aktywnie słuchać! A potem tworzyć wspólne projekty – podkreśla wiceprezydent Raciborza Dawid Wacławczyk, który 14 grudnia wraz z zespołem pracowników urzędu i jednostek miasta – jak biblioteka i Visit Racibórz – udał się na study tour do Urban Lab Rzeszów. – Bo uczymy się od najlepszych i bogatszych od nas w doświadczenie! – dodaje.

Jest to element przygotowań do stworzenia Miejskiego Laboratorium w Raciborzu, które ma mieć siedzibę w nowym budynku dworca kolejowego. Etap pierwszy utworzenia urban labu w Raciborzu to prace koncepcyjne podczas warsztatów, które przybliżą pojęcie urban lab i pomogą opracować założenia i ramy organizacyjne, a także pomogą ocenić potrzeby miejskie pod kątem powstania miejskiego urban labu. Warsztaty prowadzi dr Bartosz Piziak - kierownik Laboratorium Innowacji Miejskich Urban Lab w Instytucie Rozwoju Miast i Regionów. Etap drugi to wizyta studyjna w Centrum Innowacji Miejskich – Urban Lab w Rzeszowie, która odbyła się w środę. Jej celem było poznanie w praktyce rozwiązań, jakie oferuje miejskie laboratorium. Trzeci i ostatni etap to tworzenie Miejskiego Laboratorium w Raciborzu. Funkcjonować tam mają: inkubator przedsiębiorczości i rozwoju NGO, Urban Cafe, przestrzeń coworkingowa oraz platforma aktywności obywatelskiej.

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

Galeria zdjęć

974_urban_lab_raciborz_(1).jpg
772_urban_lab_raciborz_(2).jpg
948_urban_lab_raciborz_(3).jpg
624_urban_lab_raciborz_(4).jpg
788_urban_lab_raciborz_(5).jpg
650_urban_lab_raciborz_(6).jpg
702_urban_lab_raciborz_(7).jpg
597_urban_lab_raciborz_(8).jpg
110_urban_lab_raciborz_(9).jpg
334_urban_lab_raciborz_(10).jpg
524_urban_lab_raciborz_(11).jpg
115_urban_lab_raciborz_(12).jpg
828_urban_lab_raciborz_(13).jpg
867_urban_lab_raciborz_(14).jpg
716_urban_lab_raciborz_(16).jpg
217_urban_lab_raciborz_(15).jpg
383_urban_lab_raciborz_(17).jpg

Podobne artykuły

Wyszukiwarka