• +48 533 367 799

Ryfama przejdzie metamorfozę. Będą mieszkania, usługi i zieleń

Rybnicka Fabryka Maszyn zakończyła swoją działalność w 2020 r. W planach jest budowa osiedla mieszkaniowego wzbogaconego o infrastrukturę handlowo-usługową i miejsca rekreacji.

Ryfama przejdzie metamorfozę. Będą mieszkania, usługi i zieleń

Teren, na którym funkcjonowała Rybnicka Fabryka Maszyn, zyska nowe życie. Nieruchomość stanie się przestrzenią miastotwórczą. Projekt ma połączyć współczesność z industrialnym charakterem oraz spełnić trzy funkcje: mieszkaniową, usługową i rozrywkową. Obecnie trwają prace porządkowe i rozbiórkowe oraz opracowywana jest finalna koncepcja architektoniczna.

Ryfama specjalizująca się w produkcji urządzeń dla górnictwa zakończyła swoją działalność w 2020 r. Od tego czasu teren zakładu znajdującego się przy ul. Bolesława Chrobrego pozostawał niezagospodarowany. Obecnym właścicielem nieruchomości jest spółka DE Estate będąca w strukturach grupy TDJ. W planach jest budowa osiedla mieszkaniowego wzbogaconego o infrastrukturę handlowo-usługową i miejsca rekreacji. W grudniu rozpoczęły się prace rozbiórkowe.

– Mam nadzieję, że kolejne tereny industrialne w naszym mieście zyskają nowe funkcje i znaczenia przy jednoczesnym zachowaniu pamięci o historii tego miejsca. Mieszkańcy zasiedlający w przyszłości to miejsce to nowe tchnienie, nowa rzeczywistość, którą buduje się na pamięci o pracy i tradycji dawnego zakładu. Cieszę się, że inwestor planuje zbudować tu nie tylko mieszkania, ale otwartą przestrzeń do spędzania czasu wolnego – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Inwestor zamierza zachować elementy dawnej fabryki o najwyższej wartości architektonicznej i historycznej. Planowane jest pozostawienie części głównej hali, która ma stanowić łącznik pomiędzy przeszłością a przyszłością. Powstanie w niej przestrzeń interdyscyplinarna zaspokajająca potrzeby różnych użytkowników. Natomiast wybrane materiały z rozbiórki, takie jak cegła, zostaną wykorzystane w formie detali elewacyjnych lub elementów małej architektury.

– Poszanowanie historii to jeden z kluczowych aspektów, na który zwracamy uwagę przy realizacji naszych inwestycji. Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ta fabryka miała duże znaczenie dla mieszkańców, dlatego dokładamy starań, by projekt jak najlepiej wpisywał się w otoczenie i oddawał ducha tego miejsca. Zachowujemy również nazwę Ryfama, która utrwaliła się w sercach mieszkańców – zapowiada Jarosław Łysik, prezes zarządu w DE Estate. – Naszym celem jest stworzenie miejsca spełniającego potrzeby mieszkaniowe, a także sprzyjającego pracy i spotkaniom towarzyskim. Zadbamy więc nie tylko o komfortowe mieszkania, ale też o szeroki wachlarz usług, otwarty charakter inwestycji i zielone zagospodarowanie terenu. Z tych atutów będą mogli korzystać zarówno mieszkańcy osiedla, jak i całego Rybnika. Wierzymy, ze przywracając tę przestrzeń miastu, ponownie tchniemy w nią życie – zapowiada Jarosław Łysik.

fot. DE Estate, M. Koczy/UM Rybnik
oprac. /kp/

Galeria zdjęć

321_ryfama_(1).jpg
569_ryfama_(2).jpg
910_ryfama_(4).jpg
449_ryfama_(3).jpg
303_ryfama_(5).jpg
557_ryfama_(6).jpg
41_ryfama_(7).jpg

Podobne artykuły

Wyszukiwarka