• +48 533 367 799

Śląski wojewódzki konserwator zabytków o opiece nad zabytkami w Raciborzu

Łukasz Konarzewski zaznaczył, że w miarę możliwości stara się dofinansowywać prace konserwatorskie przy zabytkach na terenie Raciborza i powiatu raciborskiego.

Śląski wojewódzki konserwator zabytków o opiece nad zabytkami w Raciborzu

Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków Łukasz Konarzewski wziął udział w obradach komisji Rady Miasta Racibórz 23 marca. Opowiedział o swoim spostrzeganiu problemów z ochroną dziedzictwa na terenie miasta, przedstawił także kontekst województwa.

Łukasz Konarzewski stwierdził, że opieka nad zabytkami w Raciborzu nie wygląda najgorzej. Cieszy się, że jest ona przedmiotem zainteresowania władz gminy, co przejawia się choćby w zaproszeniu go na obrady komisji. Rozmowa skupiła się na ścisłym centrum i wpisanym do rejestru zabytków układzie urbanistycznym. Głos w dyskusji zabierali radni, m.in. Piotr Klima, Henryk Mainusz, Mirosław Lenk, Marcin Fica i Michał Kuliga. Pytali o kwestie pozwoleń na zmianę wyglądu okien i witryn na terenie starego miasta oraz o rodzaj nawierzchni ulic na terenie starówki. – Ważnym tematem była kwestia tymczasowego lodowiska na Rynku oraz ogłoszonego przez Miasto Racibórz wspólnie z Stowarzyszeniem Architektów Rzeczpospolitej Polskiej Oddział Katowice konkursu na koncepcję zagospodarowania Rynku. Konserwator rozumiał wątpliwości radnych, jednak bronił idei konkursu i zasadności jego przeprowadzenia. Wyraził także swoje zadowolenie nad trwającymi pracami nad utworzeniem parku kulturowego w rejonie starego miasta, choć przyznał, że jest to zadanie trudne – relacjonuje Urząd Miasta.

Poza kwestiami dotyczącymi centrum miasta wojewódzki konserwator opowiedział o kondycji zabytków techniki na Śląsku i o możliwościach zewnętrznego finansowania prac konserwatorskich. Podkreślił dużą rolę dobrej, rozwiniętej świadomości społecznej w dbaniu o zabytki – wyjaśnił, że ustawa o ochronie zabytków i opiece nad nimi jest dwuczłonowa: ochrona (prawna) to zadanie dla służb konserwatorskich natomiast opieka (codzienna dbałość i przeprowadzanie niezbędnych remontów) leży po stronie właścicieli obiektów.

Łukasz Konarzewski zaznaczył, że w miarę możliwości stara się dofinansowywać prace konserwatorskie przy zabytkach na terenie Raciborza i powiatu raciborskiego. Podkreślił, że rejon Raciborza jest ważnym dla niego terenem, nie tylko z uwagi na zabytkowe miasto, ale również z powodu znajdujących się w pobliskich miejscowościach pałaców – w Krowiarkach, Rzuchowie czy w Sławikowie.

fot. arch. red.
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka