• +48 533 367 799

Park Kulturowy Centrum Starego Rybnika. Ankieta dla mieszkańców

W trakcie spotkań, warsztatów i spacerów mieszkańcy dowiadują się, czym jest park kulturowy i jakie korzyści wynikają z tzw. obszarowej ochrony konserwatorskiej.

Park Kulturowy Centrum Starego Rybnika. Ankieta dla mieszkańców

Trwa kampania informacyjna na temat projektu Parku Kulturowego Centrum Starego Rybnika. W związku z tym miasto zachęca do wypełnienia ankiety. – Państwa opinie są jednym z kluczowych głosów w publicznej debacie o planach utworzenia parku kulturowego w Rybniku. Wszystkie głosy są cenne, pozwolą jak najlepiej przygotować projekt uchwały o utworzeniu Parku Kulturowego Centrum Starego Rybnika – zachęca miasto.

Ankiety posłużą do prac badawczych nad diagnozą, czym dla mieszkańców i przedsiębiorców jest dziedzictwo Rybnika, czy wymaga ochrony konserwatorskiej w postaci parku kulturowego oraz jak sprawić, by zostało zachowane, a jednocześnie wspomagało rozwój wszystkich użytkowników miasta.

Ankieta jest anonimowa. Wersja elektroniczna znajduje się na stronie https://forms.gle/3fAWRZ5WZXoLe8ui7. Papierową ankietę można znaleźć w broszurze informacyjnej, można ją wypełnić, wyciąć i przekazać ankieterom lub wrzucić do pudła na ankiety w jednym z oznaczonych punktów w mieście. W wyznaczonych punktach (wymienionych poniżej) zostały uruchomione miejsca zbiórki ankiet (są to odpowiednio oznaczone i zabezpieczone pudełka). Obok nich znajdują się broszury informacyjne, mapy parku kulturowego oraz ankieta i trzy dodatkowe formularze ankietowe, tj.: ankieta na temat opinii młodego pokolenia (16-24 lata) o centrum Rybnika w kontekście planowanego Parku Kulturowego Centrum Starego Rybnika, ankieta badania ruchu turystycznego w Rybniku i ankieta dla dzieci do lat 5.

Wypełnioną ankietę można wrzucić do oznaczonych pudeł ankietowych, które znajdują się w: Punkcie Informacji Miejskiej halo! Rybnik (ul. Sobieskiego 20), Urzędzie Miasta Rybnika (ul. Bolesława Chrobrego 2), Edukatorium Juliusz (ul. Klasztorna 11), Informatorium Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. J. Szafranka 7), w tzw. Okrąglaku, tj. w siedzibie Cechu Rzemiosł oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Rybniku (ul. Wysoka 15-17).

Ponadto wypełnioną ankietę można: wysłać elektronicznie (skan) na adres: [email protected] lub przekazać w formie papierowej ankieterom podczas spotkań na temat parku kulturowego. Ankiety można dostarczać do 20 września.

Dane do kontaktu w przypadku dodatkowych pytań: Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków, telefon (+48) 32 43 92 012, e-mail: [email protected]

– Jesteśmy za półmetkiem kampanii informacyjnej poświęconej projektowi powstania w Rybniku Parku Kulturowego Centrum Starego Rybnika. W trakcie spotkań, warsztatów, spacerów przedstawiamy, czym jest park kulturowy. Tłumaczymy uczestnikom korzyści wynikające z tzw. obszarowej ochrony konserwatorskiej, rozdając – dla lepszego zrozumienia – mapę przedstawiającą granice przyszłego parku. Rozmawiamy o prawnych, gospodarczych i społecznych konsekwencjach wprowadzenia takiego projektu w Rybniku, wskazując mieszkańcom i przedsiębiorcom, jak – zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami – mogą się zmienić regulacje prawne na terenie zajmowanym przez park z chwilą jego uchwalenia. Zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnym etapie kampanii, w badaniach ankietowych. Państwa opinie i komentarze są bardzo ważne dla oceny projektu Parku Kulturowego w Rybniku – mówi dr Małgorzata Tkacz-Janik prowadząca na terenie miasta kampanię informacyjną o charakterze konsultacji społecznych.

24 sierpnia w godz. 18:00-20:00 odbędzie się spacer po obrębie projektowanego parku. Miejsce zbiórki – Rynek (obok fontanny). Spacer planowany jest tak, aby pokazać obszar oraz granice planowanego parku kulturowego. Przewodnikiem będzie dr Bogdan Kloch, wicedyrektor Muzeum w Rybniku, który opowie m.in. o najważniejszych rybnickich zabytkach znajdujących się w obrębie planowanego parku. Udział bezpłatny i bez zapisów. Z kolei na 31 sierpnia w godz. 16:30-18:00 zaplanowano otwarte spotkanie z dr. inż. arch. Henrykiem Mercikiem, Miejskim Konserwatorem Zabytków w Rybniku. Miejsce spotkania – Punkt Informacji Miejskiej halo! Rybnik. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

Czytaj także: Centrum Starego Rybnika. 100 dni konsultacji parku kulturowego

fot. UM Rybnik
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka