• +48 533 367 799

Rybniczanie badają wpływ smogu na styl życia

Badania mają na celu opracowanie narzędzi do oceny wpływu smogu na styl życia, status i zdrowie. Oprócz Rybnika biorą w nich udział Taranto i Gent/Hasselt.

Rybniczanie badają wpływ smogu na styl życia

Miasto Rybnik prowadzi badania wśród mieszkańców mające określić zależność między zanieczyszczeniem powietrza, stylem życia, statusem społeczno-ekonomicznym a konsekwencjami zdrowotnymi mieszkańców.

Badanie jest bezpieczne i nieinwazyjne. Polega na oddaniu próbki moczu i wypełnieniu ankiety, a oprócz tego uczestnicy mogą zdecydować się na dodatkowe badanie krwi, które umożliwi określenie długości telomerów. Telomery to część DNA, swoiste „zegary biologiczne” komórek, a ich długość jest związana z wiekiem biologicznym.

Aby wziąć udział w badaniu, należy zadzwonić do Urzędu Miasta Rybnika pod nr tel. 32 43 92 069 lub wysłać e-mail: [email protected]. Przekazany zostanie kontakt do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku, do osoby koordynującej badanie medyczne. We wtorki i środy w godz. 14:00-17:00 w szpitalu będą wydawane ankiety i pojemniki oraz przyjmowane z powrotem. Można na miejscu wypełnić ankietę i oddać mocz do badania, przy czym wypełnianie ankiety trwa ok. 30 min. Można również pobrać ankietę/y i pojemnik/i i w dogodnym terminie oddać ankietę i materiał we wskazanych godzinach. – Bądź przygotowany na wypełnienie kompleksowej ankiety i oddanie próbki moczu, ewentualnie oddanie próbki krwi (badanie nie musi być na czczo). Jeśli podasz adres e-mail, to po zakończeniu projektu Mistral prześlemy ci wynik zawartości black carbon (czarnego węgla) w moczu, a jeśli oddałeś próbkę krwi, to otrzymasz informację o swoim wieku biologicznym – informują organizatorzy badań.

Badania realizowane są w ramach projektu Mistral mającego na celu opracowanie zestawu narzędzi technologicznych do modelowania zależności między zanieczyszczeniem powietrza, stylem życia, statusem społeczno-ekonomicznym a konsekwencjami zdrowotnymi mieszkańców. Jak tłumaczą organizatorzy, opracowane w jego ramach narzędzia sztucznej inteligencji ułatwią decydentom podejmowanie lepszych decyzji dotyczących obecnych i przyszłych zagrożeń stwarzanych przez zanieczyszczenia przemysłowe na obszarach miejskich. Do opracowania zestawu narzędzi niezbędne będzie zastosowanie autentycznych zbiorów danych środowiskowych i klinicznych pochodzących z badań populacyjnych. W charakterze studiów przypadku wybrano trzy europejskie miasta – oprócz Rybnika są to Taranto we Włoszech i Gent/Hasselt w Belgii. Projekt jest finansowany ze środków unijnych i koordynowany przez Włoski Narodowy Instytut Zdrowia. Skupia międzynarodowy zespół badawczy złożony z dwunastu partnerów.

fot. UM Rybnik
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka