
Tegoroczni maturzyści wykazują się ambicją i pragmatyzmem, stawiając na łączenie nauki z pracą – 84% z nich ma takie plany. Głównymi motywacjami są zdobywanie doświadczenia zawodowego i uniezależnienie się od rodziców.
Większość, bo 64% maturzystów, planuje podjąć studia. Ich decyzje kierowane są chęcią zdobycia atrakcyjnego zawodu, perspektywą wysokich zarobków i możliwością realizacji pasji – wynika z badania OLX Praca przeprowadzonego przez SW Research. Co ciekawe, aż 84% z nich zamierza łączyć naukę z pracą. Jakie są powody? 65% badanych chce zdobywać doświadczenie zawodowe, a 63,8% zamierza uniezależnić się finansowo od rodziców.
Jedynie 12% tegorocznych maturzystów nie planuje studiować. W tej grupie co piąta osoba nie wyklucza jednak podjęcia nauki w przyszłości. 49% responentów zamierza wykonywać zawody niewymagające wyższego wykształcenia lub uważa, że studia nie są im potrzebne. Ponad 2/3 z nich planuje od razu rozpocząć pracę zawodową. – Decyzja o podjęciu pracy zaraz po ukończeniu szkoły średniej może być doskonałym krokiem na drodze budowania swojej kariery zawodowej. Zwłaszcza że wejście na ten rynek w czasie wakacji jest stosunkowo łatwe, ponieważ to okres, w którym pojawia się wiele ofert pracy sezonowej skierowanych do osób młodych, nieposiadających wcześniejszych doświadczeń zawodowych – komentuje Konrad Grygo, analityk biznesowy OLX.
Z danych OLX wynika, że istnieje duże zapotrzebowanie na młodych pracowników. W pracach takich jak hostessy, roznoszenie ulotek, dostawcy czy kurierzy większość ofert skierowana jest do osób bez doświadczenia. Dodatkowo od kwietnia obserwuje się gwałtowny wzrost popytu na pracowników sezonowych w gastronomii i hotelarstwie.
Młodzi pracownicy są bardzo elastyczni pod względem form zatrudnienia. Jedynie co czwarta osoba preferuje umowę o pracę na pełen etat. Znacznie popularniejsze są umowy na część etatu (41%) i prace dorywcze. Warto podkreślić, że niewielu maturzystów jest gotowych podjąć bezpłatne praktyki lub staże, co jest jasnym sygnałem dla pracodawców – era bezpłatnych staży dobiega końca. Natomiast wynagrodzenia najczęściej oscylują wokół płacy minimalnej lub najniższej stawki godzinowej w Polsce. Jednak dla młodych osób bez doświadczenia atrakcyjną opcją może być praca za granicą, gdzie zarobki są znacznie wyższe – standardem są tygodniowe zarobki na poziomie 600 euro, a miesięczne dochody mogą przekraczać nawet 10-12 tys. zł, jednocześnie często nie wymaga się znajomości języka.
fot. freepik.com
oprac. /kp/