
15 kwietnia Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach gościła uczestników spotkania warsztatowego poświęconego Miejskiemu Planowi Adaptacji do zmian klimatu. Celem spotkania było zidentyfikowanie zagrożeń klimatycznych dotykających miasto oraz przedyskutowanie możliwych działań adaptacyjnych i łagodzących te zmiany.
Prace nad Miejskim Planem Adaptacji do zmian klimatu prowadzone są przez Urząd Miasta Żory na podstawie Uchwały Rady Miasta Żory Nr 25/II/24 i charakteryzują się szerokim zaangażowaniem społecznym. Po etapie zbierania opinii mieszkańców za pomocą ankiet Wydział Inżynierii Środowiska UM Żory zorganizował warsztaty, w których wzięli udział radni miejscy, przedstawiciele rad dzielnic, organizacje pozarządowe oraz eksperci z Instytutu na rzecz Ekorozwoju. Zaproszonych gości powitały Anna Buchta – naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska i Alicja Grünberg-Wójcik – kierownik Referatu Ochrony Powietrza i Klimatu pełniąca rolę koordynatora merytorycznego Zespołu zadaniowego ds. opracowania MPA dla Żor.
Podczas warsztatów uczestnicy reprezentujący różne dzielnice Żor podzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z odczuwalnymi skutkami zmian klimatu. Wśród najczęściej wymienianych problemów znalazły się podtopienia po intensywnych opadach deszczu, susze, uciążliwe fale upałów, przerwy w dostawie energii elektrycznej po nawałnicach oraz coraz częstsze występowanie gwałtownych zjawisk pogodowych.
– Dyskusja była niezwykle merytoryczna i owocna – uczestnicy wykazali duże zaangażowanie, zadali wiele istotnych pytań i dzielili się swoimi przemyśleniami. Ich wkład będzie istotny w dalszym procesie tworzenia Planu. Dziękujemy wszystkim za aktywny udział i zaangażowanie! To krok w stronę skutecznej adaptacji naszego miasta do wyzwań klimatycznych i tworzenia rozwiązań, które będą miały realny wpływ na nasze otoczenie – podkreśliła Alicja Grünberg-Wójcik.
Szczególną uwagę zwrócono na dwa aspekty: potrzebę retencjonowania wód opadowych i zieleń jako kluczowy element adaptacji. Uczestnicy zgodnie uznali, że niezbędne jest znalezienie efektywnych metod retencjonowania wód opadowych i ograniczenia ich szybkiego odpływu. Coraz częstsze krótkotrwałe, ale intensywne opady deszczu uniemożliwiają naturalne wsiąkanie wody w glebę, a szybki spływ powierzchniowy nasila problemy lokalnych podtopień i przyczynia się do ogólnej suszy. Niepokój budzi również rosnąca powierzchnia terenów nieprzepuszczalnych w mieście, zarówno publicznych, jak i prywatnych. Znalezienie kompromisu pomiędzy potrzebą bezpiecznej infrastruktury, rosnącym zapotrzebowaniem na miejsca parkingowe a koniecznością zwiększenia retencji stanowi wyzwanie wymagające wypracowania "złotego środka".
Podczas spotkania panowała też zgoda co do kluczowej roli zieleni w procesie adaptacji do zmian klimatu. Podkreślono konieczność ochrony terenów zielonych w mieście oraz troski o istniejącą roślinność, zwłaszcza o duże drzewa. Ich rozłożyste korony zapewniają cień i komfort termiczny w upalne dni, zmniejszają siłę wiatru, przyczyniają się do retencji wody opadowej, poprawiają jakość powietrza i wspierają bioróżnorodność.
fot. UM Żory
oprac. /kp/