Trzy miesiące inspiracji i współpracy. Co dzieje się w raciborskim Urban Labie?

17 października minęły trzy miesiące od otwarcia Urban Labu w Raciborzu. W tym czasie zorganizowano dziesiątki wydarzeń, warsztatów i spotkań.

Urban Lab, zlokalizowany w nowym budynku dworca kolejowego przy pl. Dworcowym 1, został owtarty 17 lipca. W ramach wydarzenia odbyła się debata „Urban Lab – spotkajmy się. Od idei do praktyki” oraz prelekcje Jarosława Botora i Anny Jarząb, a także pokazy technologiczne, animacje i liczne atrakcje dla mieszkańców.

W ciągu pierwszego kwartału działalności Urban Lab gościł dziesiątki wydarzeń, warsztatów i spotkań. Już od pierwszych tygodni funkcjonują inicjatywy takie jak booksharing i plantsharing – mieszkańcy mogą przynosić i zabierać książki, czasopisma oraz rośliny, które znajdą nowy dom w czyjejś biblioteczce lub ogrodzie. Z kolei w ramach akcji „Kawa za pomysł na miasto” każdy, kto przyjdzie z propozycją wydarzenia lub projektu, który chciałby współtworzyć, otrzymuje kawę od Urban Lab Cafe.

W ciągu trzech miesięcy mała sala została zarezerwowana 45 razy, a duża – 57 razy. Wśród wydarzeń znalazły się m.in. konferencja Raciborskie Rozmowy o Rozwoju, zajęcia dla przedsiębiorców dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej, prawa czy systemu KSeF, Festiwal Kultury Japońskiej, warsztaty botaniczne i artystyczne we współpracy z Arboretum Bramy Morawskiej, spotkania w ramach projektów „Laboratorium Seniora” i „Ziołowe opowieści”, 25-lecie Stowarzyszenia Persona, turniej darta, spotkania dziewiarskie, warsztaty akwarelowe i wydarzenia prozdrowotne, a także spotkania tematyczne, jak rozmowa z astronomem Bogdanem Tkaczukiem i transmisja rozmowy ze Sławoszem Uznańskim, polskim astronautą ESA.

Urban Lab stał się również miejscem współpracy biznesowej i społecznej. W jego przestrzeni odbywają się szkolenia, spotkania rekrutacyjne, konsultacje i inicjatywy edukacyjne. Z oferty coworkingu korzystają zarówno lokalne firmy, jak i osoby rozpoczynające działalność gospodarczą. Miejsce odwiedziły także grupy studyjne i edukacyjne, m.in. dzieci ze Żłobka Dziupla, uczniowie raciborskich szkół, seniorzy z Katowic oraz delegacje z Rybnika i Rydułtów zainteresowane ideą tworzenia podobnych przestrzeni w swoich miastach.

Raciborzanie odwiedzają także Urban Lab Cafe, która wzbogaciła ofertę o śniadania i lunche.

Ponadto przedstawiciele Urban Labu brali udział w spotkaniach i konferencjach branżowych, takich jak Konferencja Wymianna w Toruniu, Konferencja Urban Laby, Living Laby i Fab Laby w Krakowie oraz Urban Tech Hub w Warszawie. Podczas tych wydarzeń zarówno dzielili się własnym doświadczeniem jako prelegenci, jak i zdobywali inspiracje, poznając działania i osiągnięcia innych miejskich laboratoriów.

– Urban Lab Racibórz to miejsce, które łączy ludzi, idee i działania. Tu mieszkańcy wymieniają się pomysłami, realizują inicjatywy, uczą się, rozwijają i wspólnie tworzą przyszłość miasta. To nie tylko budynek i sale spotkań – to żywy ekosystem współpracy, w którym łączą się różne środowiska: społeczne, kulturalne, edukacyjne i biznesowe. Trzy miesiące działania Urban Labu to efekt tytanicznej pracy zespołu, partnerów i mieszkańców, którzy uwierzyli, że Racibórz może być miastem otwartym, nowoczesnym i pełnym życia. Ogrom pozytywnych opinii osób odwiedzających Urban Lab dodaje sił do podejmowania kolejnych wyzwań. Każdy może tu przyjść z pomysłem, zrealizować inicjatywę, wziąć udział w warsztatach lub po prostu napić się dobrej kawy i porozmawiać – zachęca raciborski magistrat.

fot. arch. red.
oprac. /kp/