• +48 533 367 799

Parafia św. Józefa Robotnika w Nieboczowach - nowy kościół w nowej wsi

Nowa wieś podczas budowy zbiornika przeciwpowodziowego została przeniesiona 8,5 km dalej. Ks. Mariusz Pacwa jako budowniczy kościoła chciał, aby nowa świątynia nawiązywała do starego drewnianego kościoła oraz do murowanego z lat 30.

Parafia św. Józefa Robotnika w Nieboczowach - nowy kościół w nowej wsi

W XIV w. w Nieboczowach zbudowano kapliczkę z drewna dębowego. W XVII w. dobudowano do niej nawę z belek świerkowych. Kościółek ten przeniesiono do Kłokocina, gdzie przez lata pełnił funkcję parafialnego. Obecnie znajduje się w Parku Etnograficznym w Chorzowie.

Kościół murowany wybudowano w latach 1929-1931 według projektu Jana Affy. Niecałe trzydzieści lat później został rozbudowany. Samodzielna stacja duszpasterska, wydzielona z parafii Brzezie, została utworzona we wrześniu 1931 r. Dekretem z 1 sierpnia 1991 r. biskup katowicki Damian Zimoń potwierdził fakt istnienia parafii przy kościele św. Józefa Robotnika w Nieboczowach.

Na terenie Nieboczów w ostatnich latach wybudowano zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny. Nowa wieś została przeniesiona 8,5 km dalej. Jako pierwszy stanął tam kościół pw. św. Józefa Robotnika wybudowany w półtora roku. Stary zdesakralizowano i zburzono. Kościół w nowych Nieboczowach został poświęcony we wrześniu 2018 r. podczas oficjalnego otwarcia miejscowości, jednak nabożeństwa za zgodą arcybiskupa odbywały się tam już rok wcześniej. Wtedy parafia św. Józefa Robotnika liczyła 150 parafian - ok. 40 rodzin, które już mieszkały w nowych Nieboczowach oraz dziewięć, które jeszcze żyły w „starych”. Parafia została poszerzona o mieszkańców Dąbrowy, których wyłączono z parafii w Syrynii ze względu na bliższą odległość do kościoła.

Proboszcz parafii, ks. Mariusz Pacwa, jako budowniczy kościoła chciał, aby nowa świątynia nawiązywała do starego drewnianego kościoła oraz do murowanego z lat 30. To wszystko udało się połączyć z nowoczesnością. – Nie spotkałem się z nikim, komu by się kościół nie spodobał – cieszył się ksiądz. Ze starego kościoła po renowacji są ołtarze, droga krzyżowa, konfesjonał, organy i chrzcielnica. Doprowadzone zostały do stanu pierwotnego, tak jak wyglądały w latach 30. Kopuły wieży i ich obicie modrzewiem syberyjskim nawiązuje do drewnianego kościoła, z kolei powierzchnia jest zbliżona do murowanego.

fot. Angelika Firla
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka