• +48 533 367 799

Rzeźba braci Karola i Antoniego Szafranków - wybitnych muzyków i pedagogów

- Bracia Szafrankowie to muzyczny symbol Rybnika. Mówi się nawet, że byli dla Rybnika tym, czym rodzina Straussów dla Wiednia - mówił prezydent Rybnika podczas odsłonięcia.

Rzeźba braci Karola i Antoniego Szafranków - wybitnych muzyków i pedagogów

W Rybniku na skwerze u zbiegu ulic Józefa Piłsudskiego i Tadeusza Kościuszki, naprzeciwko dworca kolejowego, stoi rzeźba braci Karola i Antoniego Szafranków - wybitnych muzyków i pedagogów.

Symbolicznego odsłonięcie pomnika dokonali 22 listopada 2018 r. ich wychowankowie, światowej sławy pianiści – Lidia Grychtołówna i Piotr Paleczny. Uroczystość odbyła się w obecności uczniów i pedagogów rybnickiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola i Antoniego Szafranków. Wydarzenie zbiegło się w czasie z jubileuszem 85-lecia istnienia szkoły Szafranków.

- Bracia Szafrankowie to muzyczny symbol Rybnika. Mówi się nawet, że byli dla Rybnika tym, czym rodzina Straussów dla Wiednia. Efekty ich działalności pedagogicznej i podjęte przed laty inicjatywy są w mieście żywe do dziś, zajmując ważne miejsce w kulturalnym pejzażu naszego miasta – przekonywał prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Z prośbą do Prezydenta Miasta Rybnika o upamiętnienie w przestrzeni miejskiej Karola i Antoniego Szafranków, których działalność artystyczna i organizacyjna stoi u źródeł aktywności i sukcesów środowiska muzycznego w Rybniku, zwróciło się Towarzystwo Muzyczne im. Braci Szafranków w Rybniku. Autorem rzeźby jest Maciej Jagodziński z toruńskiego Studia rzeźby Jagenmeer.

Lokalizacja pomnika nie jest przypadkowa – w niedalekiej odległości, przy ul. Józefa Piłsudskiego 33, w miejscu dzisiejszego Sądu Okręgowego, przez wiele lat mieściła się siedziba rybnickiej szkoły muzycznej, której założycielami byli właśnie bracia Szafrankowie. Powstała ona jako szkoła prywatna w 1933 r., a w 1952 r. została upaństwowiona. Antoni uczył tam gry na skrzypcach, Karol zaś na fortepianie. Bracia stworzyli w szkole niepowtarzalny klimat, w którym żyło się sztuką, muzyką, a przede wszystkim pracą nad jej udoskonalaniem. Zasługą Antoniego było ponadto założenie i prowadzenie Rybnickiej Orkiestry Symfonicznej. Z kolei Karol Szafranek utworzył istniejące do dzisiaj Społeczne Ognisko Muzyczne.

fot. UM Rybnik, Weronika Królikowska
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka