• +48 533 367 799

Zanieczyszczenie powietrza doprowadziło do 6,5 mln zgonów

Aż 4,14 mln zgonów zostało spowodowanych przez wdychanie szkodliwych cząsteczek powstałych jako efekt uboczny działalności przemysłowej.

Zanieczyszczenie powietrza doprowadziło do 6,5 mln zgonów

Zanieczyszczenie powietrza na świecie doprowadziło do 6,5 mln zgonów w 2019 r. 95% z nich przypada na kraje słabo i średnio rozwinięte - to właśnie tam zły stan powietrza jest największym problemem.

Eksperci Banku Światowego w raporcie „The Global Health Cost of PM2.5 Air Pollution” wskazują, że zbyt wysokie stężenie pyłu zawieszonego PM2,5 w powietrzu przyczynia się do powstania wielu niebezpiecznych dla zdrowia schorzeń. Osoby mające kontakt z takowym częściej zapadają na chorobę wieńcową albo dostają udaru. Ponadto ludzie oddychający zanieczyszczonym powietrzem częściej chorują na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc i mają raka wątroby.

Pył zawieszony PM2,5 ma najczęściej pochodzenie przemysłowe. Aż 4,14 mln ze wspomnianych zgonów zostało spowodowanych przez wdychanie szkodliwych cząsteczek powstałych jako efekt uboczny działalności przemysłowej. Z kolei pozostałe zgony przypadają na zanieczyszczenie pochodzenia domowego, które powstało głównie w wyniku palenia papierosów.

Działalność przemysłowa jest domeną krajów słabo i średnio rozwiniętych. Kraje rozwinięte przodują pod względem wielkości sektora usługowego, którego działalność nie wpływa tak negatywnie na stan powietrza jak ta przemysłu.

Najwięcej zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza w odniesieniu do populacji w 2019 r. było w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej. W państwie władanym od wielu dekad przez rodzinę Kimów zmarło ponad 200 ludzi na 100 tys. mieszkańców. Z kolei w Europie przodują kraje bałkańskie. W Bułgarii z powodu złego stanu powietrza zmarło w 2019 r. 157 osób na 100 tys. mieszkańców. Praktycznie równie wysokie wskaźniki zanotowano w Północnej Macedonii oraz Bośni i Hercegowinie.

Źle wygląda także sytuacja w Polsce - w 2019 r. zanotowano tutaj 80 przypadków przedwczesnych śmierci na 100 tys. mieszkańców.

fot. pixabay.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka