• +48 533 367 799

Historia medycyny i farmacji w Edukatorium Juliusz w Rybniku

Zwiedzający dowiedzą się tam m.in. jak funkcjonuje ludzkie ciało, dlaczego i na co chorujemy, jak pracowali lekarze w przeszłości oraz wielu ciekawych faktów o historii medycyny.

Historia medycyny i farmacji w Edukatorium Juliusz w Rybniku

Edukatorium Juliusz to nowe miejsce na mapie Rybnika. Poświęcone jest ono historii medycyny i farmacji. Od 10 września pawilon Rafał, będący częścią poszpitalnego kompleksu, będzie zarażać dobrą energią, radością z nauki, a przede wszystkim wiedzą. Zwiedzający dowiedzą się tam m.in. jak funkcjonuje ludzkie ciało, dlaczego i na co chorujemy, jak pracowali lekarze w przeszłości oraz wielu ciekawych faktów o historii medycyny.

– Otwarcie Edukatorium Juliusz zbiegające się z Europejskimi Dniami Dziedzictwa obchodzonymi w tym roku pod hasłem „Połączeni dziedzictwem” ma charakter symboliczny. To bowiem przestrzeń, która jeszcze dwadzieścia kilka lat temu była szpitalem. Dzisiaj znów mówimy tu o człowieku, o tym w jaki sposób funkcjonuje, na co jest narażony, jak powinien dbać o zdrowie. A wszystko to dzięki wystawie poświęconej medycynie i farmacji – jednej z profesji i pasji Juliusza Rogera patronującego temu miejscu od początku XX w., kiedy to obiekt funkcjonował jako Juliuskrankenhaus – podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

– Rybnik przez lata inwestował w Strefę Juliusza, by mieszkańcy mieli szansę poznać historię tego miejsca. Szczególny aspekt dotyczy uczenia dzieci poprzez doświadczenie. Koncepcja przywrócenia do życia byłego szpitala wpisuje się w trend budowania nowoczesnego miasta, w którym istotną rolę odgrywa tworzenie miejsc, w których można doświadczyć nowych technologii sprzyjających edukacji i nauce – mówi Wojciech Kiljańczyk, przewodniczący Rady Miasta Rybnika.

– Siłą Edukatorium jest program edukacyjny. Wystawa tworzy szkielet, na którym zawieszone będą różne formy edukacyjne, tworzące cykl edukacyjny o człowieku: warsztaty, moduły i ścieżki edukacyjne. Każdy znajdzie tu wiele ciekawych informacji z różnych dziedzin funkcjonowania człowieka. Jestem przekonany, że unikatowość tego miejsca w skali kraju sprawi, że z czasem marka „Edukatorium Juliusz” będzie rozpoznawana w całym kraju, a także poza jego granicami – przekonuje Wojciech Dominiak, dyrektor rybnickiego Muzeum im. O. Emila Drobnego.

Interaktywna wystawa o charakterze poznawczo–historycznym rozmieszczona jest na czterech kondygnacjach dawnego szpitala i w swoim charakterze do niego nawiązuje. Poszczególne pomieszczenia wystawiennicze nawiązują wizualnie do współczesnych i dawnych przestrzeni szpitalnych, prezentując oddziały szpitalne i przyporządkowane im tematy. Znajdziemy tu: oddział ortopedii i traumatologii, otolaryngologiczny, neurologiczny, okulistyczny, kardiologiczny, ginekologiczno-położniczy, urologiczny, pulmonologiczny, gastroenterologiczny, dermatologiczny, chorób wewnętrznych, onkologiczny, zakład diagnostyki oraz blok operacyjny.

W kolejnym etapie wędrówki widz trafia do szpitalnego archiwum zlokalizowanego na poddaszu, gdzie prezentowana jest historia medycyny i farmacji. Wystawa prezentuje postęp w medycynie i farmacji, który dokonał się od początków XIX w. do czasów współczesnych. Wyjście z archiwalnej części wystawy prowadzi do strefy relaksu, w której możemy zasięgnąć informacji na temat prowadzenia zdrowego trybu życia, odpowiedniego odżywiania, właściwej higieny czy skutecznego odpoczynku.

Wystawa pomaga zrozumieć procesy zachodzące w ciele człowieka, zmiany wynikające również z upływu czasu, ale również w naturalny sposób zwraca uwagę na konieczność profilaktyki, zdrowego żywienia, czy zwyczajnie dobrego, szczęśliwego życia. Dlatego wystawa odwołuje się też do sfery życia psychicznego czy ludzkiej seksualności. W nowym obiekcie zobaczyć można model XVI-wiecznej protezy ręki, skusić się na rehabilitację w starym, XIX-wiecznym stylu czy też zajrzeć w głąb ciała człowieka bez udziału skalpela. Można tu również podejrzeć, jak wyglądał każdy z nas, będąc jeszcze w łonie swojej mamy.

Czytaj także: Kaplica byłego Szpitala Miejskiego im. Juliusza Rogera będzie udostępniona mieszkańcom

fot. L. Tyl, Dariusz Konsek/UM Rybnik
oprac. /kp/

Galeria zdjęć

710_edukatorium_juliusz_(1).jpg
695_edukatorium_juliusz_(2).jpg
719_edukatorium_juliusz_(3).jpg
770_edukatorium_juliusz_(4).jpg
778_edukatorium_juliusz_(5).jpg
153_edukatorium_juliusz_(6).jpg
85_edukatorium_juliusz_(7).jpg
633_edukatorium_juliusz_(8).jpg
561_edukatorium_juliusz_(9).jpg
870_edukatorium_juliusz_(10).jpg
23_edukatorium_juliusz_(11).jpg
449_edukatorium_juliusz_(12).jpg
468_edukatorium_juliusz_(13).jpg
132_edukatorium_juliusz_(14).jpg
162_edukatorium_juliusz_(15).jpg
926_edukatorium_juliusz_(16).jpg
725_edukatorium_juliusz_(17).jpg
209_edukatorium_juliusz_(18).jpg
649_edukatorium_juliusz_(19).jpg
561_edukatorium_juliusz_(20).jpg

Podobne artykuły

Wyszukiwarka