• +48 533 367 799

Węgiel brunatny ma być znów dopuszczony do sprzedaży

Wsparcie z programów rządowych z tytułu wzrostu cen energii i gazu ziemnego ma pozwolić firmom utrzymać płynność, rentowność, miejsca pracy i zdolności produkcyjne w najbardziej trudnych momentach.

Węgiel brunatny ma być znów dopuszczony do sprzedaży

W czwartek Sejm uchwalił ustawę o programach wsparcia dla firm w związku z cenami energii. Wraz z nią przyjął poprawkę, która czasowo umożliwia sprzedaż węgla brunatnego gospodarstwom domowym. Teraz ustawa trafi do Senatu.

W związku z niestabilną sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024 rząd może w drodze uchwały przyjąć program udzielania przedsiębiorcom pomocy. Ona też określi, w jaki sposób będą wypłacane środki. Teraz rząd rozpatrzy kryteria, jakie będą brane pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosków, a także warunki i okres ich przyznania oraz sposób obliczania wysokości i maksymalną kwotę pomocy. Pieniądze mają pochodzić z nadwyżki finansowej zgromadzonej na Funduszu Rekompensat Pośrednich Kosztów Emisji oraz ze środków z pożyczki z budżetu państwa w wysokości 5 mld zł w 2023 r.

Pomoc dla przedsiębiorstw będzie ustalona na podstawie wniosku. Aby go złożyć, wcześniej trzeba będzie spełniać określone kryteria. Dodatkowo przedsiębiorca, który będzie ubiegał się o rządową pomoc, musi wyrazić zgodę na poddanie się kontroli w zakresie wysokości otrzymanej pomocy, spełnienia warunków jej uzyskania i prawidłowości jej rozliczenia.

W uzasadnieniu projektu podano, że część firm energochłonnych zmuszona jest wstrzymywać produkcję swoich wyrobów, ponieważ jej koszty przewyższają cenę rynkową w związku z bardzo wysokimi cenami energii. Wsparcie z programów rządowych z tytułu wzrostu cen energii i gazu ziemnego ma pozwolić firmom utrzymać płynność, rentowność, miejsca pracy i zdolności produkcyjne w najbardziej trudnych momentach.

Sejm zdecydował się również na przyjęcie poprawki, która umożliwia zakup przez gospodarstwa domowe węgla brunatnego, a także znosi zakaz wprowadzania tego rodzaju paliwa do obrotu. Ma także chronić indywidualnych nabywców przed sankcjami za złamanie ustaw antysmogowych w odniesieniu do węgla brunatnego. Przyjęta poprawka będzie obowiązywała do 30 kwietnia 2023 r.

fot. pixabay.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka