• +48 533 367 799

Według 70% Polaków NBP i RPP nieskutecznie walczą z inflacją

Najmniej badanych, bo zaledwie 0,3%, byłoby skłonnych oszczędzać na edukacji i zajęciach dodatkowych. 2,4% ograniczyłoby wydatki na żywność.

Według 70% Polaków NBP i RPP nieskutecznie walczą z inflacją

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu były wyższe o 17,2% niż we wrześniu ubiegłego roku – wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. W ciągu miesiąca natomiast ceny wzrosły o 1,6%. Żywność i napoje bezalkoholowe są droższe o 19,3% niż we wrześniu 2021 r. i o 1,7% niż w sierpniu 2022 r. Mocno drożeje energia – o 44,2% w ciągu roku i 3,7% w ciągu miesiąca. Za paliwo Polacy płacą o 18,3% więcej niż w zeszłym roku, jednak w ciągu ostatniego miesiąca staniało o 2,1%.

5 października zbierze się Rada Polityki Pieniężnej, by podjąć decyzję o wysokości stóp procentowych. Obecnie stopa referencyjna jest na poziomie 6,75%. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego, miesiąc temu mówił o możliwej podwyżce o 25 punktów bazowych lub wstrzymaniu cyklu. Słabnący złoty i wrześniowy odczyt inflacji powodują jednak, że niektórzy ekonomiści spodziewają się podwyżki nawet o 0,5 pkt proc., do poziomu 7,25%.

Ponad 70% Polaków uważa, że Narodowy Bank Polski i Rada Polityki Pieniężnej nieskutecznie walczą z inflacją. Takie są wyniki najnowszego sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM. "Zdecydowanie nie" odpowiedziało 54,3% respondentów, a "raczej nie" 16%. Pozytywnie działa NBP i RPP ocenia w sumie 18,1% pytanych. Zdania na ten temat nie ma 11,6%.

Ankietowani byli też pytani o to, na czym by przede wszystkim oszczędzali, gdyby zdecydowali się zacisnąć pasa. Najwięcej, 19,1%, wskazało wydatki na rozrywkę, kulturę i rekreację. 18,5% oszczędzałoby na wyjściach do restauracji lub kawiarni, kolejne na liście potencjalnych oszczędności były wyjazdy wypoczynkowe – na nich oszczędzałoby 17,8%, a 17,4% zdecydowałoby się na oszczędzanie na remoncie lub wyposażeniu mieszkania.

Najmniej badanych, zaledwie 0,3%, byłoby skłonnych oszczędzać na edukacji i zajęciach dodatkowych. 2,4% ograniczyłoby wydatki na żywność, a 5,4% badanych odłożyłoby natomiast płatność rachunków za prąd, telefon, gaz, itp.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka