• +48 533 367 799

Zobacz, czym oddychasz. Mobilne płuca jadą w Polskę

Kampania pokazuje, jakie pyły gromadzą się w naszych płucach, ale również zachęca do zmiany. Instalacja pojawi się m.in. w Rybniku, Radlinie i Gorzycach.

Zobacz, czym oddychasz. Mobilne płuca jadą w Polskę

14 listopada, w Dniu Czystego Powietrza, Polski Alarm Smogowy rozpoczyna czwartą edycję kampanii „Zobacz, czym oddychasz. Zmień to”. W tym sezonie grzewczym instalacje mobilnych płuc odwiedzą 63 lokalizacje w dziewięciu województwach. W kampanii pokazującej lokalnym społecznościom, jakim powietrzem oddychają, weźmie udział siedem instalacji. Tegoroczna kampania jest realizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Program Czysta Polska.

Dwumetrowy model ludzkich płuc „oddycha”, pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadają na białej materii pokrywającej instalację. Instalacja ustawiana jest na dwa tygodnie w różnych lokalizacjach, gdzie pokrywa się pyłem i – zależnie od poziomu zanieczyszczenia powietrza – przybiera grafitowy, a nawet czarny kolor.

– Bardzo ważne w tej kampanii okazało się zaangażowanie aktywistów alarmów smogowych, społeczników i biznesu. Jedna z instalacji została zbudowana przez uczniów tzw. „samochodówki” – szkoły zawodowej z Wejherowa na Pomorzu. Na Śląsku mobilne płuca ufundowała z własnych środków Fundacja Better Future. W kujawsko-pomorskim nową instalację wykonali aktywiści alarmu smogowego z niewielkiej Kcyni. Te trzy przykłady pokazują, że nasza kampania rozwija się nie tylko dzięki pracy aktywistów alarmów smogowych, ale również osób i instytucji zaangażowanych w walkę za smogiem. Liczymy na to, że po tym sezonie grzewczym do naszej kampanii przyłączy się więcej podmiotów – mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

Płuca umieszczane są głównie w miejscach, w których nie ma pomiarów jakości powietrza, a mieszkańcy często nie mają świadomości, jakim powietrzem oddychają. – W naszym regionie płuca pojawią się w jedenastu lokalizacjach. Jeszcze w tym tygodniu instalacja trafi do Sosnowca. To będzie powrót płuc do tego miasta po niemal dwóch latach. Za pierwszym razem kończyły pobyt niemal czarne. Tym razem będziemy mieli okazję sprawdzić, jak zmieniło się sosnowieckie powietrze po wejściu w życie zakazu dla najstarszych kotłów kopciuchów – mówi Emil Nagalewski, koordynator PAS w woj. śląskim.

Kampania ma na celu nie tylko pokazanie zanieczyszczenia powietrza, ale również nakłania do działania, czyli ocieplenia domów i wymiany starych nieefektywnych kotłów i pieców. Jak tłumaczy, PAS, w sytuacji kryzysu energetycznego i niedoborów paliw rezygnacja z “kopciucha” i instalacja nowoczesnego, wydajnego źródła ciepła jest inwestycją, która nie tylko zmniejszy rachunki za ogrzewanie, ale również poprawi jakość powietrza. – Przy obecnych cenach ogrzewanie domu węglem spalanym w “kopciuchu” jest najdroższą metodą utrzymania komfortu cieplnego. Bardzo ważnym działaniem jest również ocieplenie domu. Aż 70% polskich domów nie ma wystarczającego ocieplenia ścian i stropów, co sprawia, że ogrzewanie takich domów oznacza znaczne straty finansowe. Ciepło ucieka zwiększając koszty ogrzewania domu – w ocieplonym domu koszty obniżają się przeciętnie o około połowę – podkreśla PAS.

Płuca można oglądać w transmisji na żywo:

fot. PAS
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka