• +48 533 367 799

Inicjatywa Lokalna 2023. Raciborzanie mogą składać wnioski

Racibórz stara się promować bioróżnorodność w przestrzeni miasta oraz zazielenianie go przez mieszkańców, dlatego w tym roku punktacja inicjatywy lokalnej została wzbogacona o elementy takie jak nowe nasadzenia czy modernizacja i renowacja istniejących terenów zielonych.

Inicjatywa Lokalna 2023. Raciborzanie mogą składać wnioski

Można już składać wnioski w ramach Inicjatywy Lokalnej w Raciborzu na 2023 r. Nabór potrwa do 30 stycznia. Inicjatywa Lokalna, podobnie jak Budżet Obywatelski, to narzędzie w rękach mieszkańców, które umożliwia im wzięcie odpowiedzialności za miejskie środki i realizację ich pomysłów na miasto i na otoczenie wokół siebie. 

W ramach inicjatywy lokalnej mieszkańcy Raciborza (bezpośrednio lub za pośrednictwem organizacji pozarządowych, lub podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie) mogą złożyć wniosek o realizację zadania publicznego do Urzędu Miasta Racibórz, m.in. w zakresie:
- działalności charytatywnej,
- podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej,
- działalności na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego,
- działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych, obejmującej w szczególności budowę, rozbudowę lub remont dróg, kanalizacji, sieci wodociągowej, budynków oraz obiektów architektury stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego,
- nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania,
- kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego,
- wspierania i upowszechniania kultury fizycznej,
- ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego,
- turystyki i krajoznawstwa,
- porządku i bezpieczeństwa publicznego,
- promocji i organizacji wolontariatu,
- rewitalizacji.

Racibórz stara się promować bioróżnorodność w przestrzeni miasta oraz zazielenianie go przez mieszkańców, dlatego w tym roku punktacja inicjatywy lokalnej została wzbogacona o elementy takie jak nowe nasadzenia czy modernizacja i renowacja istniejących terenów zielonych przy użyciu rozwiązań ekologicznych. Najbardziej korzystne nasadzenia w przestrzeni miejskiej to nasadzenia zróżnicowane, składające się przede wszystkim z roślin rodzimych, roślin miododajnych oraz drzew.

Rośliny rodzime to takie, które naturalnie rosną na terenie Polski i z jej flory się wywodzą, np. chaber łąkowy, pierwiosnek wyniosły, ślaz dziki, driakiew żółtawa, żmijowiec zwyczajny, kokorycz pełna czy też krzewy takie jak np. głogi, porzeczki, bez czarny, dereń świdwa. Rośliny miododajne to te, które kwitnąc zapewniają pyłek i nektar dla owadów zapylających. Drzewa, za które można uzyskać najwięcej punktów, to te rodzime, czyli np. wierzby, brzoza brodawkowata, grab pospolity, lipa drobnolistna i szerokolistna czy też klon polny i pospolity.

Z kolei łąka kwietna jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o modernizację istniejącego terenu, ponieważ, w przeciwieństwie do trawnika, nie wymaga częstej pielęgnacji, a także jest pożytkiem dla owadów i wielu innych grup zwierząt. Warto jednak wybrać na nią miejsce, które nie służy w całości komunikacji (lub zaznaczyć szlak komunikacyjny w łące).

Ogród deszczowy służy magazynowaniu wody deszczowej. Poza odciążeniem kanalizacji deszczowej rośliny porastające ogród deszczowy mają zdolność oczyszczania wody spływającej, a także zatrzymywania jej w danym terenie, co m.in. zapobiega podtopieniom. Można również zaprojektować rozwiązanie, w którym zgromadzoną deszczówkę można w późniejszym czasie wykorzystać do podlewania roślin.

W 2022 r. w ramach inicjatywy lokalnej zostały zrealizowane następujące pomysły: Nowe wejście na tereny rekreacyjno-sportowe Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Raciborzu; Strażak oczami dziecka – świadomość, bezpieczeństwo, ekologia, zabawa; Strefa relaksu w przedszkolu nr 16 w Raciborzu; Zawody Cross Games dla małych i dużych edycja 2022; Wymiana bramy głównej garażu; Doposażenie placu zabaw przy Zespole Żłobków w Raciborzu; Zielona przystań w ekozakątku; Bliżej natury – letnia szkoła dla dzieci i młodzieży; Wspieranie i rozpowszechnianie kultury fizycznej; Gra terenowa – Słowanieńskie Legendy.

Szczegóły na stronie Urzędu Miasta Racibórz.

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka