• +48 533 367 799

Związkowy z Henkla chcą podwyżek i zmian w premiach

Związkowcy domagają się m.in. ponownego przeliczenia wynagrodzeń za czas urlopu i prawidłowego ich wypłacenia wraz z należnymi pracownikom odsetkami.

Związkowy z Henkla chcą podwyżek i zmian w premiach
Brak zdjęcia

Więcej o:

HENKEL POLSKA S.A. ODDZIAŁ RACIBÓRZ

Firma działa w branżach:

Związkowcy z firmy Henkel Polska wystąpili do pracodawcy o niezwłoczne podjęcie negocjacji płacowych. Jeżeli rozmowy nie zostaną zakończone do 20 lutego, ruszą przygotowania do rozpoczęcia sporu zbiorowego.

W skład koncernu Henkel działającego w Polsce wchodzą dwie firmy: Henkel Polska zatrudniająca m.in. pracowników sprzedaży oraz Henkel Polska Operations zarządzająca należącymi do koncernu fabrykami, z których jedna znajduje się w Raciborzu. W sumie w obu spółkach zatrudnionych jest ponad 1000 osób.

– Inflacja zabiera każdemu pracownikowi dwie pensje w ciągu roku. Ludzie ubożeją, a firma cały czas wypracowuje ogromne zyski. Już od września zeszłego roku próbowaliśmy rozmawiać z pracodawcą o podwyżkach, ale nic z tych rozmów nie wyszło. Przedstawiciele zarządu obiecywali, że rozważą wprowadzenie rozwiązań, które ochronią pracowników przed skutkami inflacji, ale te zapowiedzi wciąż nie zostały zrealizowane – tłumaczy Marcin Zabochnicki, przewodniczący Solidarności w Henklu Polska.

Związek zawodowy chce także wprowadzenia zmian do systemu premiowania obowiązującego w Henklu Polska. – Obecny system został wprowadzony przez pracodawcę jednostronnie, bez konsultacji ze stroną związkową, co było złamaniem przepisów prawa pracy. Nowy system, uzgodniony ze związkami, miał wejść w życie 1 stycznia, ale tak się nie stało. Rozmowy na ten temat zostały zerwane jednostronnie przez pracodawcę – wyjaśnia przewodniczący Solidarności.

Związkowcy ubiegają się również o zmiany w sposobie naliczania wynagrodzeń za czas urlopu. Problem ten dotyczy zarówno Henkla Polska, jak i Henkla Polska Operations. Jak podkreśla Solidarność, nieprawidłowości w tej kwestii potwierdziła kontrola przeprowadzona przez inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy pod koniec 2022 r. – W podstawie wymiaru wynagrodzenia za czas urlopu pracodawca nie uwzględniał premii wypłacanej pracownikom w okresie trzech miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu – mówi Marcin Zabochnicki.

Związkowcy domagają się ponownego przeliczenia wynagrodzeń za czas urlopu i prawidłowego ich wypłacenia wraz z należnymi pracownikom odsetkami.

fot. arch. red.
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka