• +48 533 367 799

Rząd zachęca seniorów do dłuższej pracy

W obecnym systemie ubezpieczeniowym po osiągnięciu wieku emerytalnego można jednocześnie pobierać emeryturę i kontynuować pracę bez ograniczeń.

Rząd zachęca seniorów do dłuższej pracy

Liczba emerytów świadczących pracę według stanu na koniec października 2022 r. wyniosła prawie 816 tys. Zdaniem Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ważne jest wprowadzanie nowych zachęt do przedłużania aktywności zawodowej dla tych osób, które chcą i mogą ją kontynuować.

W grudniu 2020 r. pracowało 776,6 tys. emerytów, natomiast w grudniu 2021 r. – 812,9 tys. Jeszcze na koniec 2016 r. pracujących seniorów było poniżej 600 tys.

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed przypomniał, że w obecnym systemie ubezpieczeniowym po osiągnięciu wieku emerytalnego można jednocześnie pobierać emeryturę i kontynuować pracę bez ograniczeń. Polacy, mimo osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego, czyli 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn, i przejścia na emeryturę, kontynuują aktywność zawodową w coraz większym zakresie.

Dane podane przez wiceministra oznaczają, że liczba emerytów świadczących pracę od stycznia do października ubiegłego roku wzrosła o 3 tys. Średni wiek osób z ustalonym prawem do emerytury podlegających ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu pracy zarobkowej według stanu na grudzień 2021 r. wynosił 66,9 lat. Kobiety stanowiły 57,5% osób z ustalonym prawem do emerytury podlegających ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu pracy zarobkowej. Największy odsetek dotyczył osób pracujących w sekcjach: opieka zdrowotna i pomoc społeczna (14,7%) oraz edukacja (8,8%). Stanisław Szwed zastrzegł, że pełne dane za 2022 r. dotyczące osób z ustalonym prawem do emerytury podlegających ubezpieczeniu zdrowotnemu oraz ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym dostępne będą w późniejszym terminie.

Wiceminister ocenił, że poziom aktywności zawodowej osób starszych zależy przede wszystkim od sytuacji na rynku i możliwości znalezienia przez te osoby odpowiedniej pracy. – Istotnym przy tym wskaźnikiem, mającym zdecydowany wpływ na wydłużenie aktywności zawodowej, jest wskaźnik trwania w zdrowiu. Ważne jest zatem zapewnienie jak najlepszej profilaktyki zdrowotnej. Dla emerytów kontynuacja aktywności zawodowej oznacza również poprawę sytuacji materialnej gospodarstw domowych tych osób – podkreślił. Dodał, że ważne jest wprowadzanie nowych zachęt do przedłużania aktywności zawodowej dla tych osób, które chcą i mogą ją kontynuować. – Stąd też podejmowanych jest szereg rozwiązań na rzecz zatrudniania osób starszych. Wypracowywane są też metody, które wpłyną na aktywizację niewykorzystanych dotąd zasobów ludzkich. Dotyczy to zarówno możliwości pracy z jednoczesnym pobieraniem emerytury, co jest korzystne zwłaszcza dla osób kontynuujących pracę na część etatu, jak i zachęt dla przedłużania momentu przejścia na emeryturę – poinformował Stanisław Szwed.

Czytaj także: Wiek emerytalny powinien być wyższy? "Głodowe emerytury i konieczność pracy"

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka