• +48 533 367 799

Woj. śląskie liderem rankingu programu „Czyste Powietrze”

Wysoko w rankingu, bo na 13. miejscu w Polsce, znajduje się Radlin, a na 19. – Kornowac.

Woj. śląskie liderem rankingu programu „Czyste Powietrze”

Opublikowano najnowszy ranking gmin najaktywniejszych w programie „Czyste Powietrze” na podstawie danych z 2022 r. W pierwszej setce najwięcej jest gmin z woj. śląskiego, a liderem są Goczałkowice-Zdrój.

Ranking opracowywany jest przez Polski Alarm Smogowy, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Bank Światowy. Miejsce w nim zależy od liczby wniosków o dofinansowanie z „Czystego Powietrza” z danej gminy w przeliczeniu na 1 tys. domów jednorodzinnych. W najnowszej edycji tego zestawienia w pierwszej setce jest 25 gmin z woj. śląskiego i 18 z woj. kujawsko-pomorskiego.

Wysoko, bo na 13. miejscu w Polsce, znajduje się Radlin, a na 19. – Kornowac. W pierwszej setce wśród gmin z regionu są także: Krzanowice (42.), Wodzisław Śląski (51.), Nędza (70.), Pszów (83.), Gorzyce (84.), Jastrzębie-Zdrój (92.) i Mszana (98.).

– Województwo Śląskie kolejny raz zdominowało ranking najaktywniejszych gmin programu „Czyste Powietrze”, co jest nie tylko powodem do ogromnej satysfakcji, ale także pokazuje, że rośnie świadomość ekologiczna mieszkańców naszego regionu. To u nas wymienia się najwięcej tzw. „kopciuchów” wśród pozostałych województw – podkreśla marszałek województwa Jakub Chełstowski. – Kwestie związane z ochroną powietrza i koniecznością wyeliminowania smogu traktowane są przez zarząd województwa priorytetowo, zwłaszcza że przez dekady byliśmy regionem, który borykał się z szeroko pojętymi problemami ekologicznymi. Mamy jednak podstawy, aby patrzeć w przyszłość z optymizmem. Warto przypomnieć, że cały czas realizujemy uchwałę antysmogową, przyjęliśmy także program Zielone Śląskie rozpisany do 2030 r., a jego podstawowym założeniem jest swoista ekologiczna transformacja Śląska. Chcemy być regionem zielonych technologii. W lutym ruszył Marszałkowski Program Poprawy Jakości Powietrza, który jest kolejnym etapem ważnej batalii, gdzie stawką jest nasze zdrowie i życie, bo redukcja smogu przełoży się na mniejszą zapadalność na choroby płuc i układu krążenia, które są dziś plagą cywilizacji. Na potrzeby realizacji programu woj. śląskie zabezpieczyło 5,7 mln zł. To środki, które zostaną przekierowane do gmin w ramach konkursów – przypomina Jakub Chełstowski.

Ranking można zobaczyć na stronie krakowskialarmsmogowy.pl/ranking.

Czytaj także: Mobilne płuca odwiedziły 63 miejsca. Jest źle, ale widać poprawę

fot. pixabay.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka