• +48 533 367 799

Ochrona środowiska może iść w parze z zyskami i rozwojem

Wciąż jeszcze pokutuje przekonanie o tym, że ekologia jest kosztowna, nudna, wymaga poświęceń i szkodzi rozwojowi gospodarczemu.

Ochrona środowiska może iść w parze z zyskami i rozwojem

Bertrand Piccard to szwajcarski aktywista i podróżnik, który w 2016 r. jako pierwszy na świecie okrążył glob samolotem zasilanym wyłącznie energią słoneczną. Swoimi dokonaniami chciał pokazać, że latanie bez zużycia paliwa, a tym samym bez szkody dla środowiska, jest możliwe. Jego zdaniem jedną z barier utrudniających walkę ze zmianami klimatu są mity mówiące o tym, że ochrona środowiska to przede wszystkim duży wysiłek. – Wciąż jeszcze pokutuje przestarzała narracja mówiąca o tym, że ochrona środowiska jest kosztowna, nudna, wymaga poświęceń i szkodzi rozwojowi gospodarczemu. Takie podejście sprawia, że mamy do czynienia z dużym oporem, bo nikomu nie zależy na spowolnieniu gospodarczym i całkowitej rezygnacji z własnych nawyków – twierdzi.

– Zmiany klimatyczne wynikają dziś w znacznej mierze z braku efektywności naszego świata. Marnujemy energię, zasoby naturalne, wodę, a nawet szlaki transportowe, których nie wykorzystujemy w odpowiedni sposób. Dlatego trzeba postawić na modernizację. Musimy wdrażać wszelkie rozwiązania, które pozwalają uzyskać oszczędność energii, na przykład pompy ciepła zamiast tradycyjnych pieców zanieczyszczających powietrze, modernizować domy, przechodzić na transport elektryczny, wprowadzać nowe procesy przemysłowe, ale też oczywiście wybierać czyste źródła energii, bo one dzisiaj przynoszą dużo większe zyski i są tańsze niż ropa, gaz i węgiel – podkreśla jeden z pionierów w konstrukcji samolotów zasilanych energią słoneczną.

Zdaniem aktywisty należy należy dążyć do zmiany obecnej narracji i pokazywać, że ochrona środowiska jest czymś zyskownym, tworzącym miejsca pracy, ciekawym i spajającym ludzi wokół wspólnego celu. – Jeśli nam się to uda, to będziemy gotowi na wdrożenie dużo lepszej i ambitniejszej polityki energetycznej, środowiskowej czy klimatycznej, bo ludzie zrozumieją, że korzyści odniesie nie tylko środowisko, ale także gospodarka i przemysł, że pojawią się nowe możliwości gospodarcze – zapewnia Bertrand Piccard.

Z przeprowadzonego w 2022 r. Narodowego Testu Ekologicznego Onetu wynika, że w Polsce wciąż ok. 10% konsumentów traktuje ekologię jako zdecydowanie kosztowną i w ich przekonaniu, aby żyć ekologicznie, trzeba dużo zarabiać. To powód, dla którego nie podejmują praktycznie żadnych działań na rzecz środowiska i ochrony klimatu. – Dopóki ludzie będą myśleć, że ekologia jest kosztowna, to nigdy nie będzie działać. Dlatego trzeba uzmysłowić ludziom, że rozwój technologiczny w ostatnich kilku latach sprawił, że podejście ekologiczne ma przed sobą znakomite perspektywy w kontekście zysków. Jest to możliwe dzięki różnym rozwiązaniom, które pozwalają oszczędzać energię i zasoby naturalne czy wykorzystywać nowe możliwości biznesowe w sposób znacznie bardziej zyskowny niż dawne, przestarzałe i nieefektywne systemy zanieczyszczające środowisko – podkreśla podróżnik.

fot. Facebook/Bertrand Piccard
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka