Raciborski Klaster Energii powstał w celu poprawienia efektywności energetycznej podmiotów, które w działają w jego ramach. Porozumienie klastrowe zostało zawarte w lipcu ubiegłego roku pomiędzy Miastem Racibórz, spółkami miejskimi (Zakład Zagospodarowania Odpadów, Przedsiębiorstwo Komunalne i Wodociągi Raciborskie) oraz koordynatorem klastra – spółką XOOG. Dzięki współpracy w ramach RKE przedsiębiorstwa i jednostki mogą wykorzystywać energię ze swoich odnawialnych źródeł, a także przesyłać ją innym uczestnikom klastra. Pozwala to nie tylko na uzyskanie realnych oszczędności i zmniejszenie kosztów prowadzenia działalności, ale również zmianę tzw. miksu energetycznego, czyli pozyskiwanie energii ze zróżnicowanych źródeł, takich jak węgiel, gaz czy OZE. Dzięki temu podmioty zrzeszone w klastrze poprawiają swoje bezpieczeństwo energetyczne oraz przeciwdziałają negatywnym zmianom klimatycznym.
W pierwszym roku funkcjonowania Raciborskiego Klastra Energii inicjatywa raciborskiego samorządu cieszyła się dużym zainteresowaniem gmin ościennych oraz podmiotów prywatnych. Swoją chęć dołączenia zgłosiły gminy Rudnik, Pietrowice Wielkie, Kuźnia Raciborska, Krzanowice i Krzyżanowice. Dodatkowo do klastra dołączają prywatni przedsiębiorcy.
15 maja w Urzędzie Miasta Racibórz po raz pierwszy fizycznie spotkali się przedstawiciele zainteresowanych podmiotów, by oficjalnie wyrazić chęć dalszej współpracy. Była to okazja do podsumowania dotychczasowej działalności, a także wymienienia się poglądami na temat przyszłości RKE i kierunkach jego rozwoju. Na obecną chwilę prowadzone są działania przedinwestycyjne. Koordynator klastra przekazał na ten cel środki pozyskane z European Climate Foundation. Działania te w sposób przemyślany i najbardziej korzystny pozwalają wykorzystać możliwości, jakie daje klaster, oraz zaplanować konkretne inwestycje. Te będą podejmowane po wejściu w życie przepisów ustawowych w lipcu 2024 r.
fot. UM Racibórz
oprac. /kp/