• +48 533 367 799

Tomasz Zjawiony nadal prezesem RIG w Katowicach

Chęć współpracy z RIG wśród przedsiębiorców stale rośnie. W ciągu ostatnich pięciu lat przystąpiło do niej prawie 300 firm.

Tomasz Zjawiony nadal prezesem RIG w Katowicach

29 czerwca odbyło się sprawozdawczo-wyborcze walne zgromadzenie członków Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Wśród 22 uchwał znalazło się wiele istotnych punktów. Przyjęto nowy statut Izby. Prezesem na kolejną kadencję, na lata 2023-28, został wybrany ponownie Tomasz Zjawiony. Stery przewodniczącej rady Izby przejęła dr. hab. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, prof. i rektor AWSB. Uczestnicy zgromadzenia poparli kandydatury nowych członków rady, komisji rewizyjnej, sądu koleżeńskiego oraz przewodniczącego konwentu seniorów. Zatwierdzono także „Strategię oraz Program Działania na lata 2023-2028”.

Po dokonaniu wyboru przewodniczącego, wiceprzewodniczących oraz sekretarza walnego zgromadzenia, zatwierdzeniu regulaminu i przyjęciu porządku obrad oficjalnie rozpoczęto spotkanie członków RIG podsumowujące ostatnie 5 lat działania RIG. – To była specyficzna i trudna pięciolatka, pojawiło się wiele nieprzychylnych, zaskakujących wydarzeń. Mogę śmiało powiedzieć, że dla biznesu były to najgorsze i najtrudniejsze czasy od przełomu lat 80. i 90., czyli okresu transformacji ustrojowej – zaznaczył Tomasz Zjawiony.

Chęć współpracy z RIG wśród przedsiębiorców stale rośnie. Przystąpiło do niej w tym czasie prawie 300 firm. Ze względu na stan pandemii zmieniło się i powiększyło porfolio wydarzeń organizowanych przez Izbę. Pojawiło się wiele mniejszych eventów, spotkań branżowych czy webinarów. Zmieniono formułę spotkań członkowskich na otwarte dla wszystkich zainteresowanych przedsiębiorców – po to, by poszerzyć możliwość budowania nowych relacji. Strzałem w dziesiątkę był pomysł stworzenia Centrum Wsparcia MŚP w marcu 2020 r., w szczycie lockdownu. Z bezpłatnych porad, m.in. z obszaru pozyskiwania dodatkowych źródeł finansowania, marketingu, sprzedaży, podatków, księgowości czy kadr, skorzystało ponad 550 firm. Łącznie odbyło się 2650 godzin konsultacji. Izba realizowała w ciągu ostatnich 5 lat aż 11 projektów unijnych, które mają wpływ na rozwijanie kompetencji wśród właścicieli i pracowników firm. – Jest takie powiedzenie: jeśli chcesz iść szybko, idź sam, jeśli chcesz zajść daleko, zrób to w zespole. Dziękuję za wsparcie i zaufanie. Za to, że jesteście z nami. Pamiętajcie, że RIG jest domem dla przedsiębiorców – podkreślił Tomasz Zjawiony, dziękując wszystkim, którzy przez ostatnie 5 lat pracowali na rzecz rozwoju instytucji samorządu gospodarczego.

Szczególne podziękowania skierowano do byłego Premiera RP Janusza Steinhoffa, który nieprzerwanie od 1998 r., przez pięć kadencji, był przewodniczącym rady Izby. W swoim wystąpieniu nie krył on wzruszenia, dziękując wszystkim, z którymi miał możliwość współpracy przez 25 lat działań na rzecz rozwoju RIG. – Miałem przyjemność nadzorować ten proces, nieskromnie powiem, że nam się to udało. RIG w dalszym ciągu kontynuuje drogę, którą przyjął na siebie w momencie powstania. Izba będzie musiała w coraz większym stopniu zabiegać o interesy przedsiębiorców, takie są obecnie najważniejsze zadania stowarzyszeń przedsiębiorców, co może rodzić konflikty z administracją państwową. Nadal nie ma ustawy o samorządzie gospodarczym, co rozwiązałoby wiele problemów działalności takich instytucji. Niewątpliwie ostatnim punktem dorobku rady Izby było przygotowanie znowelizowanego statutu. Dokument zakłada kontynuację funkcjonowania rady, jak i prezesa. Myślę, że uporządkował szereg istotnych kwestii, m.in. precyzyjnego określenia kompetencji rady. W nowym projekcie statutu akcentowaliśmy mocno zasady demokracji – wymienił Janusz Steinhoff.

W kolejnych punktach porządku obrad znalazło się sprawozdanie z działalności komisji rewizyjnej, której zadaniem była kontrola i opiniowanie działalności finansowej Izby. Udzielono absolutorium dla prezesa, przewodniczącego rady i dyrektora generalnego. Zmiany w statucie zreferowała przewodnicząca komisji statutowej, Izabella Żyglicka. Dokument wymagał aktualizacji. – Dziś pisze się statuty inaczej, chcieliśmy wyjść naprzeciw współczesnym potrzebom. Chcieliśmy go skrócić do niezbędnych punktów. Chodziło nam o jasne określenie, co może zgromadzenie jako najwyższa władza izby, co rada, a co jednoosobowy zarząd. Wszystkie propozycje zmierzały do tego, by w tej kwestii była pełna jasność – wyjaśniła mecenas Izabella Żyglicka. Po debacie nad statutem, przyjęciu wniosków formalnych i autopoprawek został on zatwierdzony stosowną uchwałą.

– Nie ustajemy w rozwoju. Pracujemy nad dywersyfikacją oferty wydarzeń, z naciskiem na ich branżowość. We wrześniu zorganizujemy po raz pierwszy Europejski Kongres Stalowy Steel 2023. Zapraszamy do dyskusji nad programem 13. Europejskiego Kongresu MŚP, który odbędzie się 25-27 października w Katowicach. Nawiązaliśmy współpracę z Federacją Przedsiębiorców Polskich, by jeszcze mocniej lobbować u strony rządowej za korzystnymi rozwiązaniami dla firm – zapowiedział Tomasz Zjawiony.

fot. RIG Katowice
oprac. /kp/

Galeria zdjęć

367_rig_katowice_(2).jpg
470_rig_katowice_(1).jpg
396_rig_katowice_(3).jpg
339_rig_katowice_(4).jpg
367_rig_katowice_(5).jpg
673_rig_katowice_(6).jpg
584_rig_katowice_(7).jpg
451_rig_katowice_(8).jpg
922_rig_katowice_(9).jpg
733_rig_katowice_(10).jpg
200_rig_katowice_(11).jpg
547_rig_katowice_(12).jpg
219_rig_katowice_(13).jpg
502_rig_katowice_(14).jpg

Podobne artykuły

Wyszukiwarka