• +48 533 367 799

Renesans kształcenia branżowego i technicznego w Polsce

40% absolwentów szkół podstawowych wybrało naukę w technikach, a ponad 18% – w szkołach branżowych.

Renesans kształcenia branżowego i technicznego w Polsce

Prawie 3/5 absolwentów szkół podstawowych wybiera kształcenie branżowe i techniczne. – Młodzi ludzie wiedzą, że zyskają dobry zawód i będą mogli zarabiać dobre pieniądze – podkreśla wiceminister edukacji Marzena Machałek.

Polityk pytana o reformę kształcenia branżowego i zawodowego, którą realizuje w resorcie, wskazała, że jej celem jest dobra oferta dla młodych Polaków, a jednocześnie, by była to właściwa odpowiedź na potrzeby kadrowe polskiej gospodarki. – Tak się dzieje i mogę powiedzieć, że dzisiaj mamy już 58,5% młodych ludzi wybierających kształcenie branżowe i techniczne. To są w 40% młodzi ludzie w technikach, ale też w szkołach branżowych ponad 18%. To jest absolutny progres. Jest renesans kształcenia branżowego i technicznego. Nie dlatego, że myśmy, jak niektórzy oczekiwali, stworzyli jakieś bariery do kształcenia ogólnego i do kształcenia na studiach wyższych. Nie, niczego takiego nie zrobiliśmy – wyjaśniła Marzena Machałek.

Podkreśliła, że resort po prostu przeprowadził reformę, która uatrakcyjniła i powiązała kształcenie branżowe z rynkiem pracy i kształci w zawodach, które są potrzebne. – I młodzi ludzie wiedzą, że będą mieli dobry zawód i będą mogli zarabiać dobre pieniądze – dodała wiceszefowa resortu.

Wyjaśniła, że przeprowadzono dwie edycje konkursu dotyczącego Branżowego Centrum Umiejętności. Wyłoniono 89 podmiotów, które są zakwalifikowane do finansowania. Czytaj więcej: Branżowe Centra Umiejętności na stałe w polskim systemie edukacji

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka