• +48 533 367 799

13. Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw rozpoczęty

Jak zaznaczył Tomasz Zjawiony, przedsiębiorcy potrzebują zmiany funkcji kontrolnej państwa na wspierającą.

13. Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw rozpoczęty

W dniach 25-27 października w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach ma miejsce największe wydarzenie sektora MŚP w Europie – 13. Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Tegoroczna edycja upływa pod znakiem gotowości do zmiany i hasłem „Ready for Change?” – ponieważ nic nie jest pewne jak to, że wszystko może jutro się zmienić. Dlatego podczas paneli dyskusyjnych, warsztatów, wystąpień key speakerów i autorytetów będzie mowa głównie o dostosowaniu firm do aktualnej rzeczywistości gospodarczo-społecznej.

Jak zaznaczył podczas otwarcia Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, przedsiębiorcy potrzebują zmiany funkcji kontrolnej państwa na wspierającą. – Aktualne dane rynkowe są wystarczającym powodem do alarmu, do podjęcia nadzwyczajnych działań dotyczących ulg podatkowych i innych rozwiązań, ale przede wszystkim do zmiany postawy państwa wobec przedsiębiorców – do zmiany postawy z funkcji kontrolnej na funkcję wspierającą. Borykamy się tu z różnymi problemami, np. brakiem możliwości ugody z organem podatkowym. To powoduje, że firmy nastawione są tylko na walkę z fiskusem i niejednokrotnie niestety przez długi czas trwania sporu przegrywają, bo nie są w stanie unieść ciężarów finansowania tego sporu i finansowania państwa w ten sposób – podkreślił szef RIG. – Poprzez aresztowanie pieniędzy, kiedy powstaje spór między aparatem skarbowym a przedsiębiorcą, aparat skarbowy stwarza przedsiębiorców ogromne problemy. Jeśli my nie możemy rozwiązać sporu w inny sposób niż tylko sądowy, powoduje to przewlekłość i czas, który niejednokrotnie kończy się tragicznie dla przedsiębiorcy – wskazał.

Tomasz Zjawiony ocenił, że podobnych problemów jest mnóstwo, a rozwiązań, które nasuwają się, nie jest wiele. Jednocześnie nie są to rozwiązania trudne do wprowadzenia i do zastosowania. – Mamy zupełnie nową rzeczywistość, czas popandemiczny, czas wojen, czas kryzysu energetycznego, inflacji i wielu innych problemów. Bez współpracy nie uda się wytrwać. Bez słuchania doświadczonych menadżerów nie uda się znaleźć rozwiązań, które pomogą nam dalej funkcjonować. Dlatego na naszym kongresie chcemy pokazać różne drogi, różne doświadczenia z różnych krajów, z różnych dziedzin, żeby zbudować propozycje rozwiązań. Mam nadzieję, że pomogą nam one zrozumieć nową rzeczywistość, aby umiejscowić w niej nasze przedsiębiorstwa – podkreślił.

Zapewnił, że katowicka RIG stara się odnajdywać w nowej sytuacji, także na arenie międzynarodowej. Ma ona już dziewięć oddziałów zagranicznych, m.in. w Chinach, Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Gruzji czy Węgrzech, a w przyszłym tygodniu otworzy oddział dla branży budowlanej i meblarskiej na Wyspach Kanaryjskich. Przypomniał, że RIG powołała też kilka zespołów roboczych, centrów kompetencji, m.in. cyfrowych czy energetycznych. – Mam do was prośbę: korzystajcie z tego, co jest dla was przygotowane, szukajcie nowych rozwiązań, ale korzystajcie też z tego, co już jest gotowe, bo to skróci drogę do osiągnięcia waszego sukcesu – zaapelował.

Czytaj także: Ready for Change? 13. Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw

fot. Europejski Kongres MŚP/Facebook
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka