• +48 533 367 799

Rybnik i Godów wśród najbardziej zanieczyszczonych miast

Powietrze w Polsce zaczyna się powoli poprawiać. W Krakowie i Rybniku średnioroczne stężenie PM10 spadło aż 40%.

Rybnik i Godów wśród najbardziej zanieczyszczonych miast

Nowa Ruda w woj. dolnośląskim po raz kolejny zwyciężyła w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce Polskiego Alarmu Smogowego. Zdobyła pierwsze miejsce w trzech kategoriach: liczba dni smogowych, stężenia PM10 oraz stężenia benzo(a)pirenu. W pierwszej dziesiątce znalazły się też dwie miejscowości z regionu: Rybnik i Godów. Najnowszy ranking został opracowany na podstawie danych Głównego Inspektoratu Ochrony środowiska za 2022 r.

Nowa Ruda według raportu PAS, tak jak w poprzednim rankingu, jest najbardziej zanieczyszczona, jeśli chodzi o liczbę dni smogowych (95 dni) i stężenie PM10 (38 µg/m³). Zaś stężenie benzo(a)pirenu (BaP) w tym mieście wyniosło 9 ng/m³, czyli 900% normy. W pierwszej dziesiątce jest też pieć miejscowości z woj. małopolskiego: Nowy Targ, Sucha Beskidzka, Nowy Sącz, Szczawnica i Wadowice, gdzie średnioroczny poziom benzo(a)pirenu jest jednym z najwyższych i wyniósł 6 lub 7 µg/m³, czyli 600-700% normy. Równie wysokie stężenia tej toksycznej substancji występowały w Nowym Mieście Lubawskim (warmińsko-mazurskie) oraz Rybniku, Godowie i Żywcu (śląskie). Nowe Miasto Lubawskie pojawiło się w raporcie PAS po raz pierwszy, ponieważ otrzymało stację pomiarową GIOŚ. Pomiary z tej stacji usytuowały to miasto wśród najbardziej zanieczyszczonych – odnotowano tu 53 dni smogowe i 700% normy dla stężenia benzo(a)pirenu.

Pocieszający jest jednak fakt, że we wszystkich miejscowościach objętych monitoringiem GIOŚ średnioroczne stężenie pyłów PM10 było w normie. Zdarzyło się to pierwszy raz od kiedy PAS zaczął publikację rankingu, czyli od 2015 r. Zdaniem PAS powietrze w Polsce zaczyna się powoli poprawiać, czego dowodzi również porównanie smogowych rekordzistów z 2014 r. i 2022 r. W ciągu dziewięciu lat w Nowej Rudzie średnioroczne stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu zmalało o 47%, liczba dni smogowych zmniejszyła się o 26%, a średnioroczne stężenie PM10 spadło o jedną piątą. Poprawę widać we wszystkich opomiarowanych miejscowościach. W Krakowie i Rybniku średnioroczne stężenie PM10 spadło aż 40%. Największe zmiany widać w liczbie dni smogowych. W ciągu ośmiu lat w Nakle liczba dni z powietrzem nienadającym się do oddychania spadła ponad pięciokrotnie. Lepiej jest również w Pszczynie (dwukrotny spadek) czy Godowie (trzykrotny spadek).

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka