• +48 533 367 799

Zielone miasto Racibórz. Co działo się w tym roku?

W mijającym roku udało się wzbogacić zieleń miejską o nowe nasadzenia drzew, krzewów i bylin w obszarze pasów zieleni, skwerów i parków.

Zielone miasto Racibórz. Co działo się w tym roku?

Z każdym rokiem Racibórz staje się bardziej zielony. Zielona przestrzeń publiczna tworzy mikroklimat dla bioróżnorodności, buduje odporność miasta na zmiany klimatu i przeciwdziała negatywnym zjawiskom takim jak smog. Dodatkowo sprzyja integracji społecznej, wypoczynkowi i rekreacji. Jest również miejscem umożliwiającym organizację różnorodnych wydarzeń miejskich oraz społecznych. – Dlatego niezwykle ważna jest ciągła poprawa jakości zielonych przestrzeni w mieście i pielęgnacja w sposób zrównoważony – podkreśla raciborski magistrat.

W mijającym roku udało się wzbogacić zieleń miejską o nowe nasadzenia drzew, krzewów i bylin w obszarze pasów zieleni, skwerów i parków. Ponadto pięć kolejnych drzew w Raciborzu zyskało miano pomników przyrody.

Wiosną ogłoszono „Z pamiętnika małego ogrodnika” i rozdano warzywniki do raciborskich przedszkoli. Miejskie placówki włączyły się w akcję i stworzyły prawdziwe ogrody warzywne. Latem tradycyjnie można było podziwiać dzieła raciborskich ogrodników w ramach konkursu "Zielono mi". Wzbogacają one zasób zielonych terenów, a sam konkurs ma również promować świadomość na temat bioróżnorodności i wpływu roślin na lokalne środowisko. Jesienią, wzorem ubiegłego roku, stworzono wspólnymi siłami ogród deszczowy przy SP13 i obsadzono bulwary lewobrzeżne drzewami i 6 tys. cebulkami krokusów. Zimą natomiast rozpoczęły się prace związane z rozszerzeniem powierzchni, których zazielenianie będą kontynuowane wiosną przyszłego roku. Odbetonowane miejsca przy ul. K. Miarki i ul. Ogrodowej zostaną obsadzone odporną roślinnością, a następnie opiekę nad nimi przejmą: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu oraz Państwowa Szkoła Muzyczna.

Zachętą do dalszych działań w zakresie retencji jest fakt, że Miasto Racibórz zdobyło pierwsze miejsce w konkursie „Miasto z Klimatem – najlepszy zrealizowany projekt”. Nagroda przyznana została w kategorii „Zatrzymanie wód opadowych w miejscu ich opadu (w miastach do 70 tys. mieszkańców)” za realizację pierwszego w Raciborzu ogrodu deszczowego, który zlokalizowany jest przy Przedszkolu nr 23. Ogród powstał jesienią 2022 r., a zazielenił się i zakwitł wiosną bieżącego roku.

Wzrost zainteresowania mieszkańców zwiększaniem ilości terenów zielonych da się również zauważyć w obszarze projektów społecznych. W 2023 r. cztery projekty realizowane w ramach Inicjatywy lokalnej – „Zielone sąsiedztwo”, „Przywracamy zielone podwórze w środku miasta”, „Nasadzenia drzew przy ul. Pastora Michejdy” i „Zakątek pod chmurką” – skoncentrowały się na wzmacnianiu obecności zieleni w mieście.

W marcu 2023 r. zarządzeniem Prezydenta Miasta Racibórz powołany został międzywydziałowy Zespół ds. Zrównoważonego Rozwoju, który zajmuje się inicjowaniem, kreowaniem i integrowaniem procesów zrównoważonego rozwoju spójnych ze Strategią Rozwoju Miasta Racibórz do roku 2030 odpowiadających wyzwaniom stojącym przed miastami określonymi w Krajowej Polityce Miejskiej 2030 oraz celom określonym dla miast w Nowej Agendzie Miejskiej Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jednym z efektów prac zespołu jest uaktualniony katalog kryteriów oceny projektów w ramach inicjatywy lokalnej z poszerzonymi rozwiązaniami proekologicznymi.

Czytaj także: Zieleń miejska ma korzystny wpływ na mieszkańców. Z czego to wynika?

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka