• +48 533 367 799

Większość firm ma problem z rekrutacją kandydatów z niezbędnymi umiejętnościami

Najwięcej firm planuje zwiększenie elastyczności w zakresie miejsca i czasu pracy oraz zwiększenie wynagrodzenia.

Większość firm ma problem z rekrutacją kandydatów z niezbędnymi umiejętnościami

66% firm w Polsce ma trudności w obsadzaniu stanowisk pracy nowymi pracownikami o pożądanych kompetencjach. To wynik o 6 p.p. niższy niż w 2023 r. i o 9 p.p. niższy niż średnia globalna.

Z raportu ManpowerGroup „Niedobór talentów” wynika, że przedsiębiorstwa deklarują największą trudność w zrekrutowaniu odpowiednich kandydatów z kompetencjami w obszarze IT i analizy danych – wskazuje tak 23% pytanych. Na drugim miejscu znalazły się umiejętności techniczne (22%), a następnie te z zakresu logistyki i operacji (19%), sprzedaży i marketingu (19%) oraz obsługi klienta (18%). Natomiast jeśli chodzi o branże, to największy problem mają organizacje z obszaru finansów i nieruchomości (74%). Wysoki deficyt w tym zakresie odczuwają też organizacje z obszaru dóbr i usług konsumenckich (71%), energetyki i usług komunalnych (70%), transportu logistyki i motoryzacji (69%) oraz nauk przyrodniczych i opieki zdrowotnej (68%).

– Choć wciąż poziom niedoboru talentów w Polsce jest wysoki, spadek o 6 punktów procentowych w porównaniu z zeszłorocznych badaniem wskazuje na to, że sytuacja na polskim rynku zaczyna nieco się poprawiać – podkreśla Tomasz Walenczak, dyrektor generalny ManpowerGroup w Polsce. Dodaje, że globalnie rekrutacja kandydatów o pożądanych umiejętnościach jest dla firm jeszcze większym wyzwaniem, wskazuje na nie bowiem 75% pracodawców. – Rynek pracy przechodzi technologiczną transformację, szybko dążąc ku wykorzystaniu sztucznej inteligencji, digitalizacji i automatyzacji wielu procesów, dlatego właśnie umiejętności pracowników z zakresu IT i analizy danych są tymi najbardziej poszukiwanymi przez organizacje. Pomimo wielu wyzwań rynkowych pracodawcy nieustannie powinni skupiać się na pracownikach, ich nastrojach, utrzymaniu talentów w przedsiębiorstwach. Kładąc nacisk na rozwój, upskilling lub reskilling w obrębie organizacji, będą w stanie zbudować zespoły z najlepszymi ekspertami na rynku dostosowując je jednocześnie do ewoluującego rynku pracy – tłumaczy ekspert.

Jakie działania zamierzają podjąć firmy, które mają problem ze znalezieniem odpowiednich kandydatów? Najwięcej z nich planuje zwiększenie elastyczności w zakresie miejsca i czasu pracy (45%), zwiększenie wynagrodzenia (39%), otwarcie się na bardziej elastyczne formy względem czasu pracy (30%) czy utrzymywanie zespołów na niezmienionym poziomie, nawet jeśli pewne role nie są niezbędne w organizacji (30%). – Elastyczność w zakresie miejsca i czasu pracy to jeden z ważniejszych punktów branych przez kandydatów pod uwagę podczas oceny pracodawcy. Praca w niepełnym wymiarze etatu wciąż jest w Polsce mało popularna, w przeciwieństwie do krajów Europy Zachodniej. Cieszy zatem fakt, że coraz więcej firm otwiera się na takie rozwiązanie, zyskując tym samym szanse na pozyskanie dodatkowych specjalistów. To działanie, które wyróżnia oraz umacnia pozycję pracodawcy na rynku – komentuje Luiza Luranc-Jaworek, dyrektor sprzedaży w ManpowerGroup. – Dla kandydatów coraz ważniejsze jest środowisko, do jakiego dołączają, stwarzanie szans na rozwój z jednoczesnym mentoringiem, wsparciem przełożonych w prowadzeniu ścieżki kariery. Osoby planujące zmianę organizacji poszukują również szansy na realizację własnych pomysłów, bycia częścią firmy, zmian i usprawnień, które powinny nieustannie zachodzić. Dostosowanie się do potrzeb kandydatów jest zatem dziś niezbędne, jeśli celem jest pozyskanie z rynku najlepszych specjalistów – podkreśla ekspertka.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka