1 marca w Ostrawie miała miejsce Konferencja Turystyczna 2024. Jej celem było zapoznanie komercyjnych i niekomercyjnych podmiotów turystycznych z aktualnymi trendami nie tylko w kraju morawsko-śląskim, jak również stworzenie okazji do dyskusji, inspiracji i wymiany doświadczeń. Organizatorem była Centrala Turystyki Kraju Morawsko-Śląskiego Moravian-Silesian Tourism pod patronatem Jana Krkoški, wojewody morawsko-śląskiego.
W związku ze zbliżającymi się Mistrzostwami Świata Elity w Hokeju, które odbędą się w Ostrawie i Pradze, został poruszony temat zarządzania wydarzeniami sportowymi. Rozmawiano o aktualnym stanie turystyki w Czechach i o tym, co wydarzy się w tym roku, o równowadze pomiędzy turystyką a jakością życia mieszkańców oraz o tym, jak Praga znalazła się w piątce najlepszych światowych destynacji kongresowych. Nie zabrakło debaty dotyczącej sztucznej inteligencji – do czego można wykorzystać nowoczesne technologie i czy AI zastąpi zawody związane z turystyką oraz ESG – jakie są korzyści z raportowania i strategii ESG w kontekście turystyki i hotelarstwa.
– Jesteśmy dumni z faktu, że ludzie odkrywają Morawy Północne. Przyciągamy turystów nie tylko pięknem przyrody i zabytków, ale także ciekawymi, czasem nieco zapomnianymi miejscami. Od tego sezonu można będzie zwiedzać także nowe miejsca na Technotrasie, która łączy perełki techniczne i przemysłowe naszego regionu. Poszerzyliśmy trasę o nowych partnerów, nowością jest Futureum w Dolnich Witkowicach w Ostrawie, Kopalnia Srebra w Hornym Měście, Dom Mendla we Vražnej, Imaginárium brídlice w Vítkovie, a także Browar Koníček w Vojkovicach. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej Technotrasy – zachęcał Petr Koudela, dyrektor wykonawczy Moravian-Silesian Tourism.
Podczas konferencji podsumowano miniony rok w turystyce, który okazał się rekordowy. Kraj morawsko-śląski odwiedziło ponad milion turystów. Było ich więcej niż przed pandemią, a w obiektach świadczących usługi noclegowe odnotowano 1 058 288 osób, które spędziły w nich w sumie 2 748 359 nocy. Najwięcej zawitało w Beskidy – ponad 335 tys. i do Ostrawy – 257 tys. Największą popularnością region ten cieszył się wśród Polaków, którzy stanowili 22% wszystkich gości. 13% pochodziło ze Słowacji, a 12% z Wielkiej Brytanii. Jeśli chodzi natomiast o całe Czechy, najchętniej odwiedzali je Niemcy (27%), Brytyjczycy (8%) i Ukraińcy (6%). Polacy do kraju morawsko-śląskiego, jak i do Czech częściej przyjeżdżali w celach wypoczynkowych (odpowiednio 73% i 81%) niż biznesowych (27% i 19%).
Władze kraju morawsko-śląskiego wsparły turystykę środkami w wysokości 50 mln Kc, które otrzymało 130 podmiotów m.in. na rozwój ścieżek rowerowych, modernizację tras narciarskich i miejsc kempingowych czy centra informacji turystycznej. W trakcie realizacji jest projekt "Hravé pohraničí/Pogranicze – gramy w to", w ramach którego promowane jest piękno przyrody i industrialne ciekawostki po polskiej i czeskiej stronie, w tym Szlak Węgla i Stali. Powstanie też sieć 10 obiektów dla rowerzystów, w których mogą oni odpocząć i przenocować. Znajdą się one w pobliżu wież widokowych Silesianki i innych ciekawych miejsc.
Równolegle z konferencją w gmachu Výstaviště Černá louka Ostrava odbywały się targi turystyczne, na których nie zabrakło stanowisk polskich organizacji oraz samorządów.
fot. Ireneusz Burek
oprac. /kp/