Rusza projekt InterGlobal, którego głównym celem jest aktywizacja śląskich przedsiębiorców na rynkach międzynarodowych. Na ten cel Fundusz Górnośląski i woj. śląskie przeznaczą w ciągu pięciu najbliższych lat ok. 108 mln zł. Projekt skierowany jest do przedsiębiorców sektora MŚP posiadających siedzibę lub oddział na terenie woj. śląskiego i zainteresowanych rozpoczęciem lub rozwijaniem działalności eksportowej. To kontynuacja projektów InterSilesia i GlobalSilesia, których realizacja zakończyła się z końcem 2023 r.
– Olbrzymie zainteresowanie realizowanymi przez Fundusz projektami internacjonalizacyjnymi skłoniło nas do realizacji nowego projektu InterGlobal, na który zabezpieczyliśmy dodatkowo o 80% większy budżet. W ramach projektu InterGlobal przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wielu usług budujących ich kompetencje w zakresie internacjonalizacji i rynków zagranicznych m.in. warsztatów eksportowych i Akademii Internacjonalizacji. Przygotowaliśmy cieszące się ogromną popularnością zagraniczne misje gospodarcze i targi branżowe oraz wiele działań uzupełniających projekt – tłumaczy Bartłomiej Babuśka, prezes zarządu Funduszu Górnośląskiego.
Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać m.in. z warsztatów eksportowych poświęconych tematyce internacjonalizacji działalności np. zatrudniania cudzoziemców, finansowania handlu zagranicznego, warunków wejścia na wskazane rynki zagraniczne czy marketingu i pozycjonowania na rynkach zagranicznych. Z kolei specjalistyczne szkolenia dotyczące określonego rynku zagranicznego realizowane w ramach Akademii Internacjonalizacji pozwolą im poznać aspekty prawne w zakresie eksportu oraz prowadzenia działalności gospodarczej na danym rynku. Dodatkowo dla MŚP planujących lub rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej na rynkach zagranicznych przewidziano także indywidualne, specjalistyczne usługi konsultingowe w zakresie m.in. aspektów prawnych, podatków i opłat celnych w transakcjach międzynarodowych, ochrony własności przemysłowej, przygotowania do pozyskania certyfikatów czy patentów. Szkolenia i warsztaty będą prowadzone przez ekonomistów, prawników, doradców podatkowych oraz specjalistów z zakresu stosunków międzynarodowych i eksportu oraz ekspertów aktywnie działających na zagranicznych rynkach.
Teoretyczną wiedzę zdobytą podczas szkoleń i warsztatów przedsiębiorcy będą mogli wykorzystać podczas zagranicznych misji gospodarczych, biorąc udział mi.in. w spotkaniach B2B, B2G oraz spotkaniach z przedstawicielami miejscowych władz, placówek dyplomatycznych, instytucji otoczenia biznesu oraz wizytach studyjnych w zagranicznych firmach i instytucjach. Okazją do budowania kapitału biznesowego będą także zagraniczne targi branżowe, podczas których będą mieli okazję do zaprezentowania swojej oferty produktowej i usługowej na największych targach branżowych na świecie. FB gwarantuje kompleksową organizację misji, w tym transport, zakwaterowanie, usługi tłumaczeniowe oraz bilety wstępu na wydarzenia czy w pełni wyposażone stoisko targowe.
W tym roku planowane jest także otwarcie Śląskiego Klubu Eksportera, który stanowić będzie platformę do wymiany wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk wśród przedsiębiorców z woj. śląskiego zainteresowanych internacjonalizacją działalności i udziałem w projekcie.
Szczegółowe informacje będzie można uzyskać podczas spotkań informacyjnych w różnych miastach, na stronie internetowej i w mediach społecznościowych Funduszu Górnośląskiego i województwa śląskiego.
fot. freepik.com
oprac. /kp/