• +48 533 367 799

Na odwilż na rynku pracy trzeba jeszcze poczekać

Największy spadek liczby ofert pracy w ujęciu rocznym odnotowano w branży finansowej i IT.

Na odwilż na rynku pracy trzeba jeszcze poczekać

W lutym na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce pojawiło się ok. 234,3 tys. nowych ogłoszeń o pracę – to spadek o 21% w porównaniu do stycznia. – Średnia krocząca z ostatnich trzech miesięcy – co wydaje się najlepszą miarą, biorąc pod uwagę wysoką zmienność danych miesięcznych – wzrosła w lutym z -18% do -17%. Dane za luty pokazują, że wysoki wynik liczby ofert pracy w styczniu nie był prawdopodobnie sygnałem przełamania negatywnego trendu, a tylko jednorazowym skokiem. Na prawdziwą odwilż na rynku pracy musimy jeszcze poczekać – komentują autorzy analizy z Grant Thornton. Jak dodają, sytuacja firm nadal jest ciężka, a utrzymujące się od ponad dwóch lat wysokie koszty funkcjonowania wciąż zmuszają część z nich do redukcji – zatrudnienia lub liczby nowych rekrutacji.

Największy spadek liczby ofert pracy w ujęciu rocznym odnotowano w branży finansowej – opublikowano tutaj o 41% mniej ofert niż rok temu. Duży spadek widoczny jest też wśród pracowników w branży IT (-40%). Najmniejszy spadek dynamiki ofert w lutym był natomiast wśród prawników (-4%).

W lutym pracodawcy kusili kandydatów średnio 6,5 benefitami w ofercie, czyli o 0,2 mniej niż w styczniu. Najczęściej oferowane są szkolenia, pakiet medyczny i karta sportowa, a także wysokie wynagrodzenie czy elastyczny czas pracy. Spadła również liczba warunków stawianych kandydatom w ofertach pracy – na jedno ogłoszenie przypada teraz około 5,3 wymagań, co jest najmniejszą liczbą od stycznia 2023 r. Najczęściej są to: posiadanie odpowiedniego doświadczenia (76%, spadek o 1 p.p. w porównaniu do stycznia), odpowiednie wykształcenie (40%, wzrost o 3 p.p.), znajomość języka obcego (34%, spadek o 3 p.p.) i dyspozycyjność (32%, spadek o 1 p.p.).

– Zawartość przeciętnej oferty pracy stale przynosi ciekawe i zaskakujące wnioski. Pracodawcy nadal – mimo spadku liczby nowych rekrutacji – utrzymują bogatą ofertę benefitów, a dodatkowo w ostatnim miesiącu dość mocno obniżyli wymagania stawiane kandydatom do pracy. To sugeruje, że nadal popyt na pracownika jest na tyle silny, że pracodawcy obawiają się utraty pracowników. Chcąc utrzymać obecnych pracowników, nie mogą pozwolić sobie na obniżenie warunków pracy i zubożenie oferty benefitowej. Choć ofert pracy jest więc mniej, to nadal są one relatywnie atrakcyjne – ocenia Magdalena Marcinowska, partner outsourcing płac i kadr Grant Thornton.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka