• +48 533 367 799

Rząd powinien pomagać przedsiębiorcom w dekarbonizacji

Polska gospodarka musi spełnić cele klimatyczne, a jednocześnie pozostać konkurencyjna na tle firm spoza Unii Europejskiej.

Rząd powinien pomagać przedsiębiorcom w dekarbonizacji

Minister właściwy ds. gospodarki odpowiada obecnie m.in. za podejmowanie działań sprzyjających wzrostowi konkurencyjności oraz innowacyjności gospodarki, transformację cyfrową oraz transformację do gospodarki obiegu zamkniętego. Konfederacja Lewiatan proponuje, aby odpowiadał również za dekarbonizację gospodarki.

Ustawa z 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej nie zidentyfikowała do tej pory zadania dekarbonizacji gospodarki jako kluczowego zadania polityki państwa, które powinno być przypisane do konkretnego działu administracji rządowej. Tymczasem – jak wskazują eksperci – jest to wyzwanie, które powinno stać się jednym z priorytetów polityki publicznej. McKinsey & Company szacuje, że koszt dekarbonizacji gospodarki do roku 2050 r. wynosi 380 mld euro, czyli ok. 1,5 bln zł.

Jak zwraca uwagę Jakub Safjański, dyrektor departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan, przedsiębiorcy będą musieli ponieść duże koszty. – Dodatkowo należy wskazać na wchodzące w życie regulacje pakietu Fit for 55 oraz sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju, które prowadzą do przyspieszenia działań na rzecz dekarbonizacji i konieczności ponoszenia już teraz znacznych kosztów inwestycyjnych. Polska gospodarka musi sprostać wymaganiom ambicji klimatycznych, a jednocześnie zachować konkurencyjność wobec przedsiębiorstw z krajów leżących spoza UE, często korzystających z różnych form pomocy publicznej. Uważamy, że wskazanie dedykowanego departamentu w ministerstwie, który byłby swoistym centrum kompetencji w zakresie działań na rzecz dekarbonizacji przemysłu i partnerem do rozmów dla przedstawicieli różnych jego sektorów, to warunek sukcesu tej transformacji – przekonuje ekspert.

Jak wskazuje Lewiatan, wśród zadań dedykowanego departamentu oprócz monitorowania i koordynacji postępów w zakresie dekarbonizacji byłoby udzielanie wsparcia w kwestiach organizacyjnych, prawnych i finansowych. – Konieczne jest bowiem, żeby państwo wspierało inicjatywy mające na celu osiągnięcie celów dekarbonizacji oraz zapewniało stabilność i różnorodność rozwiązań w obszarze odnawialnych źródeł energii, w tym rynków zielonego wodoru i biometanu – tłumaczy organizacja.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka