• +48 533 367 799

Duże zmiany w programie "Mój Prąd". Fotowoltaika tylko z magazynami energii

Przyznanie środków na instalację fotowoltaiczną ma być uzależnione od zakupu magazynu energii.

Duże zmiany w programie "Mój Prąd". Fotowoltaika tylko z magazynami energii

We wrześniu ruszy kolejna, szósta edycja programu "Mój Prąd". Tym razem przyznanie środków na instalację fotowoltaiczną ma być uzależnione od zakupu magazynu energii.

Do tej pory dotacje z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej można było uzyskać na samą instalację PV lub w powiązaniu z elementami dodatkowymi takimi jak magazyn energii czy system zarządzania energią. W ostatniej edycji programu nowością były też dotacje do pomp ciepła i kolektorów słonecznych. Wybór tych komponentów nie był obligatoryjny – im szersza w zakresie była inwestycja, tym wyższe było wsparcie, maksymalnie do 58 tys. zł.

– Zmierzamy w nowym programie, aby magazynowanie energii było obligatoryjne, od ustalonej daty przyłączenia instalacji fotowoltaicznej i magazynu energii – poinformowała Dorota Zawadzka-Stępniak, szefowa NFOŚiGW. Dodała, że zachowany ma zostać dotychczasowy mechanizm wsparcia. Dofinansowanie uzyskać będzie można na inwestycje zakończone, tj. zakupione po 1 stycznia 2021 r. i przyłączone w systemie rozliczenia net-billing.

Na nową edycję "Mojego Prądu" ma zostać przeznaczone 400 mln zł. Do tej pory we wszystkich edycjach wypłacono beneficjentom 2,6 mld zł. Program realizowany jest od 2019 r. Na wszystkie edycje zarezerwowano ponad 3 mld zł. Zgodnie z planem dofinansowane przez NFOŚiGW mikroinstalacje fotowoltaiczne mają wygenerować łączną moc ponad 3 GW. W ostatniej, piątej edycji, złożono ok. 88,5 tys. wniosków o dotację do zakupu paneli fotowoltaicznych, 4,1 tys. wniosków do systemów zarządzania energią, 5,4 tys. do magazynów ciepła, 10 tys. wniosków do magazynów energii, 15,7 tys. do kupna pompy ciepła i 163 wnioski o dotację do kolektorów słonecznych.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka