• +48 533 367 799

Firmy nie mogą znaleźć wykwalifikowanych pracowników

Ponad połowa polskich firm z sektora MŚP szuka specjalistów IT, co jest najwyższym wynikiem w UE.

Firmy nie mogą znaleźć wykwalifikowanych pracowników

Polskie małe i średnie firmy mają problem ze znalezieniem pracowników z odpowiednimi umiejętnościami. 82% z nich odczuwa deficyt pracowników, szczególnie wykwalifikowanych, natomiast unijna średnia wynosi 54% – wynika z raportu Eurobarometru.

Im większa firma, tym trudniejsza rekrutacja. W przypadku najmniejszych, zatrudniających mniej niż 10 osób, o problemach ze znalezieniem nowych pracowników mówi 53% przedsiębiorstw. W przypadku średnich organizacji, liczących 10-49 pracowników, odsetek ten wynosi 71%, a wśród dużych firm, zatrudniających 50-249 osób, z takim wyzwaniem zmaga się 80% pytanych. Znalezienie odpowiednich pracowników jest również tym trudniejsze, im wyższych kwalifikacji się od nich wymaga.

Jak zwraca uwagę Dorota Gardoń z BPSC, problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników hamują rozwój przedsiębiorstw, przez co nie mogą one w pełni wykorzystać swojego potencjału, a to z kolei spowalnia ich wzrost i ogranicza wkład w gospodarkę. – Kiedy ponad połowa małych firm i znacznie większy odsetek średnich oraz dużych przedsiębiorstw zgłasza problemy z rekrutacją, oznacza to, że brakuje im zasobów ludzkich do realizacji projektów i rozwoju działalności. Wydatki na rekrutację i szkolenia nowych pracowników rosną. Koszty te obejmują nie tylko procesy rekrutacyjne, ale także inwestycje w rozwój kompetencji obecnych pracowników. To obciąża budżety firm, zmniejszając ich rentowność i zdolność do inwestowania w nowe technologie i rozwój produktów – podkreśla ekspertka.

W Polsce widoczny jest szczególnie problem z pozyskiwaniem wykształconych pracowników – 37% firm z sektora MŚP wskazuje na trudności w rekrutacji osób z tytułem magistra. Znalezienie pracowników z wykształceniem zawodowym stanowi wyzwanie dla 16%, a ze średnim – dla 19%. Wszystkie te wyniki są wyższe niż średnia UE. 55% polskich firm MŚP szuka specjalistów IT, co jest najwyższym wynikiem w UE. 30% firm poszukuje techników, 22% specjalistów ds. obsługi klienta, a 19% – ekspertów R&D. W ocenie Doroty Gardoń niedobór braki kadrowe w tych dziedzinach skłaniają firmy do inwestycji w narzędzia cyfrowe. – Jednym z alternatywnych rozwiązań jest inwestowanie w robotyzację i automatyzację. Technologia wyręcza pracowników w prostych czynnościach, umożliwiając im pracę w bardziej wymagających obszarach – wskazuje ekspertka.

Jakie formy wsparcia zewnętrznego byłyby najbardziej pomocne? 57% chciałoby szkoleń podnoszących kwalifikacje pracowników. Przedsiębiorcy oczekują takiego wsparcia od rządu lub instytucji unijnych. Bezpośrednie dotacje byłyby pomocne zdaniem 36% firm, a ulgi podatkowe – 21%. 22% pracodawców wskazało, że zatrudnia pracowników spoza UE, a 5% poszukiwało ich w innych krajach UE. Jednak i tutaj trafiają na bariery: brak odpowiednich kandydatów (19%), trudności z ogłaszaniem za granicą informacji o wakatach (16%) i biurokratyczne trudności w Polsce (11%).

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka