• +48 533 367 799

Czy ekologiczne budownictwo się opłaca?

Ekologiczne budownictwo staje się standardem nie tylko z uwagi na przepisy, ale przede wszystkim ze względu na rosnące oczekiwania rynku.

Czy ekologiczne budownictwo się opłaca?

Budownictwo odpowiada za ok. 38% emisji dwutlenku węgla na świecie. Największa część śladu węglowego, ok. 28%, pochodzi z eksploatacji budynku, pozostała część to tzw. wbudowany ślad węglowy, wynikający z procesu powstawania obiektu. Eksperci podkreślają, że aby skutecznie zmniejszać emisje CO2, niezbędne jest wprowadzanie zrównoważonych praktyk na każdym etapie cyklu życia budynku, a inwestycje w zrównoważone technologie przynoszą korzyści nie tylko środowiskowe, ale i ekonomiczne.

Ekologiczne budownictwo staje się standardem nie tylko z uwagi na przepisy, ale przede wszystkim ze względu na rosnące oczekiwania rynku. 83% młodych ludzi podkreśla, że ekologia ma dla nich duże znaczenie i będzie ważnym czynnikiem przy wyborze ich przyszłego lokum – wynika z badania "Młodzi a technologia" opublikowane w Barometrze Archicom "Wyjątkowo Mieszkać". Wśród najważniejszych rozwiązań ekologicznego budownictwa są obecnie m.in. energooszczędne przestrzenie wykorzystujące odnawialne źródła energii oraz przyjazne dla środowiska materiały, z których zbudowany jest obiekt.

Jak tłumaczy Dawid Wrona, Chief Operating Officer w Archicom, budownictwo zawsze musi być dostosowane do rzeczywistych potrzeb konsumentów. – Dlatego w nowo powstałych inwestycjach standardem powinny być m.in. zintegrowane systemy smart home, które umożliwiają efektywne zarządzenie zużyciem energii i zasobów. Dzięki nowoczesnym technologiom, takim jak np. inteligentne termostaty czy oświetlenie LED sterowane aplikacją, mieszkańcy mogą precyzyjnie kontrolować i optymalizować swoje wydatki związane z eksploatacją mieszkania. Automatyzacja tych procesów nie tylko zwiększa komfort codziennego życia, ale także pozwala na redukcję generowanych kosztów, czyniąc ekologiczne zamieszkiwanie nie tylko bardziej zrównoważonym, ale również ekonomicznie opłacalnym – podkreśla ekspert.

Jak wskazują specjaliści, idea ekologicznego budownictwa rozpoczyna się już na etapie planowania i projektowania inwestycji, gdzie uwzględniane są najnowsze trendy sprzyjające zrównoważonej urbanistyce. Coraz popularniejsza staje się koncepcja miast 15-minutowych zakładająca łatwy dostęp do niezbędnych w codziennym życiu usług i udogodnień, co zmniejsza potrzebę korzystania z samochodów, a to z kolei ogranicza emisję spalin i poprawia jakość powietrza. Współczesne projekty mixed-use, łączące funkcje mieszkaniowe, komercyjne, biurowe i rekreacyjne w jednym miejscu, również zmniejszają konieczność długich podróży, a jednocześnie aktywizują lokalne społeczności.

Dawid Wrona dodaje, że aktualnie kluczowym elementem nowoczesnego, ekologicznego budownictwa jest prefabrykacja. – Gotowe komponenty żelbetowe oraz drewniane, które są produkowane w warunkach fabrycznych, wpływają na szybkość realizacji inwestycji, a co za tym idzie minimalizują ilość zanieczyszczeń i odpadów, które są produkowane w procesie budowy. Coraz większą rolę odgrywa także magazynowanie energii, które pozwala na efektywne wykorzystanie jej odnawialnych źródeł, m.in. instalacji fotowoltaicznych. Dzięki tego rodzaju systemom możliwe jest przechowywanie nadwyżek wytworzonej energii i ich późniejsze wykorzystanie, co zwiększa niezależność energetyczną budynków oraz obniża koszty eksploatacji dla mieszkańców. Choć z perspektywy ekonomicznej innowacyjne rozwiązania niekiedy wymagają większych nakładów finansowych, inwestycja długofalowo zawsze się zwraca – zarówno z perspektywy deweloperów, jak i przyszłych mieszkańców ekologicznych budynków – dodaje Dawid Wrona.

Czytaj także: Zielone biura służą nie tylko środowisku, ale także pracownikom

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka