• +48 533 367 799

Pracuje coraz więcej seniorów. Są kluczowi dla gospodarki

Dla wielu seniorów praca jest nie tylko źródłem dodatkowych dochodów, ale także sposobem na zachowanie aktywności społecznej i intelektualnej.

Pracuje coraz więcej seniorów. Są kluczowi dla gospodarki

Liczba czynnych zawodowo emerytów od kilku lat rośnie. W 2018 r. w całym kraju pracujących seniorów było 747 tys., a pod koniec 2023 r. – 854 tys. Oznacza to wzrost o 14%. Sześć lat temu na tysiąc seniorów z prawem do emerytury 131 kontynuowało zatrudnienie, teraz liczba ta wynosi 136. W sumie wśród wszystkich emerytów pracuje 13,6% z nich.

Wśród pracujących emerytów na koniec 2023 r. przeważały kobiety – było ich 57,8%. Ponad 96% zatrudnionych seniorów to osoby w wieku 60-65 lat i więcej, a średni wiek wyniósł 67 lat i 3 miesiące. W przypadku mężczyzn było to 68 lat i 9 miesięcy, a kobiet – 66 lat i miesiąc. Najwięcej osób jest zatrudnionych na umowę o pracę – 39,1%. 29,3% prowadzi pozarolniczą działalność, a 25,7% ma umowę zlecenie.

Z danych ZUS wynika, że najwięcej pracujących emerytów zatrudnianych jest u płatników świadczących usługi związane z opieką zdrowotną i pomocą społeczną (15,6%). Seniorzy często podejmują również pracę w branżach związanych z handlem hurtowym i detalicznym oraz naprawą pojazdów samochodowych i motocykli (13,6%). Najwięcej mieszka w województwach: mazowieckim (16,3%), wielkopolskim (15,2%), w śląskim i dolnośląskim (po 14,8%), a najmniej w podkarpackim (8,9%).

Dla wielu seniorów praca jest nie tylko źródłem dodatkowych dochodów, ale także sposobem na zachowanie aktywności społecznej i intelektualnej. Emeryci często chcą czuć się potrzebni i realizować swoje pasje oraz umiejętności. Ponadto aktualna sytuacja demograficzna, czyli starzenie się społeczeństwa i malejąca liczba osób w wieku produkcyjnym, sprawia, że doświadczeni pracownicy stają się coraz bardziej cenni na rynku pracy. Ich wiedza i doświadczenie mogą być kluczowe w wielu branżach, a ich zaangażowanie pomaga wypełniać luki kadrowe. – Osoby 50+ są znaczącą siłą dla gospodarki i rynku pracy, a będą jeszcze większą ze względu na procesy starzenia się ludności. Już niedługo będą stanowiły ponad połowę siły roboczej w Polsce, więc na pewno jest to grupa, która wymaga i dostrzeżenia, i docenienia. Z przyczyn demograficznych mamy coraz mniej osób młodych, które wchodzą na rynek pracy, więc doświadczenie i potencjał osób 50+ jest tym bardziej potrzebny. One mają doświadczenie życiowe, często potrafią lepiej i szybciej reagować w stresujących sytuacjach, na co też warto zwrócić uwagę – wskazuje dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak, prof. SGH, prorektorka ds. nauki i dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii na tej uczelni. Czytaj więcej: Pracodawcy chętnie zatrudniają osoby 50+

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka