• +48 533 367 799

Liczba ofert pracy lekko w górę

Spośród szerokich grup zawodowych najwięcej nowych ogłoszeń zatrudnienia przybyło w usługach.

Liczba ofert pracy lekko w górę

Barometr Ofert Pracy przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, który wskazujące na zmiany liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, wyniósł w lipcu 259,8 pkt. Miesiąc wcześniej był na poziomie 258,7 pkt. To drugi z rzędu oraz szósty w tym roku wzrost wartości wskaźnika. W ciągu całego 2024 r. jedynie w maju wakatów nieznacznie ubyło. 

– W lipcu, po wyłączeniu pracy o charakterze sezonowym, wzrost liczby internetowych ofert zatrudnienia notujemy w połowie województw. Ogólnie w województwach o wysokiej stopie bezrobocia wakatów ukazało się nieco więcej niż przed miesiącem, podczas gdy w większości województw o niskiej stopie bezrobocia ogłoszeń zatrudnienia nieznacznie ubyło – wskazują autorzy. Relatywnie najwięcej nowych ogłoszeń o pracy w skali miesiąca przybyło w woj. kujawsko-pomorskim, świętokrzyskim oraz zachodniopomorskim, a największe spadki odnotowano w woj. wielkopolskim, lubelskim oraz podlaskim.

Spośród szerokich grup zawodowych najwięcej nowych ogłoszeń zatrudnienia przybyło w usługach. Z wyjątkiem lutego, w którym liczba wolnych etatów nieznacznie zmalała, liczba ogłoszeń o pracy w usługach sukcesywnie zwiększa się od początku roku. Dodatkowo w ostatnich miesiącach tempo wzrostu liczby wakatów było dość duże. Przez trwające ożywienie liczba wolnych miejsc pracy w tym sektorze wróciła do poziomu sprzed ubiegłorocznych spadków, jednak utrzymuje się nieco poniżej wartości ze szczytu w 2022 r.

Więcej niż przed miesiącem – choć nieznacznie – ofert pracy przybyło dla pracowników wykonujących prace fizyczne oraz dla absolwentów nauk społecznych lub prawnych. W pracach fizycznych liczba ogłoszeń zatrudnienia ustawicznie wzrasta od sześciu miesięcy. W samym lipcu wzrost liczby wakatów był najmniejszy od lutego, jednak liczba ogłoszeń zatrudnienia dla tego typu pracowników po raz kolejny osiągnęła nowe historyczne maksimum. Z kolei w grupie zawodów z zakresu nauk społecznych od stycznia notowane jest wyhamowanie tendencji spadkowej, a liczba ogłaszanych ofert pracy krąży wokół zbliżonego poziomu. Spadek liczby ofert pracy w skali miesiąca wystąpił w zawodach wymagających wykształcenia w naukach ścisłych lub inżynieryjnych. Liczba wolnych etatów dla tych pracowników maleje od czterech miesięcy, choć skala redukcji nie jest duża.

W nieruchomościach od początku roku widać odbicie, a wakatów dla tego typu pracowników obecnie jest więcej niż przed rokiem, choć skutki ubiegłorocznego koniunkturalnego spadku są nadal widoczne. Stosunkowo dobra sytuacja utrzymuje się dla zawodów związanych z obsługą klienta, dla której liczba wakatów wzrasta od początku roku. Optymistycznie wygląda też sytuacja w zawodach związanych z pracą biurową, gdzie widać lekki wzrost.

Natomiast w finansach oraz w kategorii ofert związanych z zakupami mimo wzrostu w ostatnim miesiącu widać spadkową tendencję. Największa redukcja ogłoszeń w relacji do ubiegłego miesiąca wystąpiła natomiast dla grafików, w branży bankowej oraz w marketingu. Wśród grupy ofert pracy skierowanych do absolwentów nauk ścisłych lub inżynieryjnych w lipcu jest więcej kategorii ofert, w których odnotowano wzrost w skali miesiąca, niż takich, w których wystąpił spadek. Relatywnie najwięcej nowych ogłoszeń zatrudnienia przybyło dla przedstawicieli handlu internetowego, badań i rozwoju oraz branży budowlanej.

Największy spadek nowych ofert pracy widoczny był w przypadku administratorów systemów teleinformatycznych, pracowników działów związanych z ochroną i bezpieczeństwem pracy oraz dla inżynierów. – Dla zawodów związanych z administracją IT notujemy dalsze pogłębienie spadków koniunkturalnych. Wakatów ubywa od czterech miesięcy i to w stosunkowo szybkim tempie. Utrwalenie spadków koniunkturalnych notujemy również w ofertach pracy dla inżynierów. Wakatów w tej kategorii ofert pracy ubywa od czterech miesięcy. W przeciwieństwie do zawodów związanych z administracją, w programowaniu widzimy wyhamowanie spadków. Po bardzo mocnym zanurkowaniu liczba wakatów skierowanych do programistów oscyluje wokół zbliżonego poziomu od początku roku – podkreślają autorzy.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka