• +48 533 367 799

Zamek Piastowski w finale konkursu "Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku"

Renowacja domu książęcego przywróciła wnętrzom siedziby władców Górnego Śląska historyczny wygląd.

Zamek Piastowski w finale konkursu "Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku"

Adaptacja budynku Słodowni i modernizacja Domu Książęcego na centrum turystyczno-historyczne z ekspozycją multimedialną na Zamku Piastowskim w Raciborzu znalazła się w finale 28. edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku". Inwestycja powiatu raciborskie to jedno z 12 wyróżnionych przedsięwzięć w woj. śląskim i 93 w całej Polsce.

Celem konkursu jest promowanie działań na rzecz ratowania obiektów i budowli dziedzictwa narodowego oraz modernizacji, przebudowy i rozbudowy obiektów mających na celu poprawę ich funkcjonalności i estetyki. 3 września rozpoczęło się głosowanie w plebiscycie internetowym, który stanowi element promocyjny konkursu. Ostateczną decyzję o przyznaniu nagrody podejmuje jury, które odwiedza każdy obiekt zakwalifikowany do finału. Wyniki zostaną ogłoszone 27 września podczas gali na Zamku Królewskim w Warszawie.

Plebiscyt potrwa do 27 września, a głosować można codziennie na stronie www.modernizacjaroku.org.pl/pl/edition/4024/object/4434/adaptacja-budynku-slodowni-i-modernizacja-domu-ksiazecego-na-centrum.

Renowacja domu książęcego przywróciła wnętrzom siedziby władców Górnego Śląska historyczny wygląd. Można tutaj oglądać multimedialną prezentację "Na raciborskim zamku", salę tronową z ekspozycją "Skarby raciborskiej kolegiaty" wystawę "Władcy mórz" z modelami wielkich żaglowców wojennych, XIX-wieczny gabinet księcia von Ratibor, zbiór ponad trzystu militariów z czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz Imperium Osmańskiego, a także wystawę nawiązującą do średniowiecza, której atrakcją jest komnata alchemika i chata czarownicy. Inwestycja w zamkowej słodowni polegała z kolei na stworzeniu interaktywnej i multimedialnej ekspozycji opowiadającej o dziejach Górnego Śląska i księstwa raciborskiego w czasach Piastów i Przemyślidów. Powstało także 30 miejsc noclegowych, które powiat chce wykorzystać m.in. przy wymianach partnerskich. Odnowiono przyziemie z miejscem do prowadzenia działalności gastronomicznej. W jego wnętrzu zachowały się średniowieczne cegły z pierwotnego zachodniego skrzydła zamku.

Czytaj więcej:

W finale konkursu znalazła się też renowacja zespołu parkowo-pałacowego w Żorach-Baranowicach, a także Akcelerator Biznesowy KSSENON Żory. Inne obiekty z woj. śląskiego to: "Żółty folwark – Rekonstrukcja i renowacja zabytkowej Gorzelni w Kochcicach", "Metamorfoza witryny sklepowej w kamienicy z XIX w. przy ul. Głębokiej 58 w Cieszynie", "Habsburska osada gospodarcza >>U początków Wisły<< w Wiśle", "Geopark w Zabrzu", "Rozbudowa Placu Wojska Polskiego wraz z ulicą Cyniarską Bielsko-Biała", "Przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków Pustki w Koniakowie", "Przebudowa dworca kolejowego w Dąbrowie Górniczej", "Budowa siedziby spółki Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów Sp. z o.o. w Gliwicach" oraz "Przebudowa wiaduktu nad torami PKP w ciągu drogi wojewódzkiej nr 792 w miejscowości Hucisko".

fot. arch. red.
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka