• +48 533 367 799

W Rybniku powstał pierwszy las kieszonkowy

Dzięki bliskości osiedla mieszkaniowego, szkoły, bulwarów i dróg publicznych mieszkańcy będą mieli łatwy dostęp do natury.

W Rybniku powstał pierwszy las kieszonkowy

W Rybniku pomiędzy ul. Budowlanych i św. Józefa, za Zespołem Szkół Ekonomiczno-Usługowych, został zasadzony pierwszy mieście kieszonkowy las Miyawaki. Mikrolas zajmuje powierzchnię 247 m², na której posadzono w sumie 600 drzew i krzewów z 34 gatunków rodzimych, m.in. lipa drobnolistna, grab pospolity, sosna pospolita, buk pospolity, dąb szypułkowy, czereśnia ptasia, jarząb szwedzki, jabłoń dzika, pióropusznik strusi, gajowiec żółty, poziomka, barwinek mniejszy, tojeść rozesłana.

Koncepcja „lasu kieszonkowego” zakłada wykorzystanie metody Miyawaki do stworzenia gęstego, naturalnego lasu na niewielkiej przestrzeni. Dzięki temu nawet małe, miejskie tereny zieleni mogą stać się oazami przyrody. Dzięki bliskości osiedla mieszkaniowego, szkoły, bulwarów i dróg publicznych mieszkańcy będą mieli łatwy dostęp do natury. – W centrum miasta takiego jak Rybnik, wciąż jeszcze borykającego się z zanieczyszczonym powietrzem, las kieszonkowy to naturalny filtr powietrza, ale przede wszystkim enklawa bioróżnorodności. Zasadzenie lasu w otoczeniu gęstej zabudowy mieszkaniowej i placówek edukacyjnych to zielona odpowiedź na potrzeby naszych mieszkańców gwarantująca niełatwy dziś do odnalezienia w miastach bliski kontakt z dziką przyrodą – podkreśla Wojciech Kiljańczyk, zastępca prezydenta Rybnika.

Większość prac w terenie wykonali pracownicy rybnickiego Zarządu Zieleni Miejskiej, którzy następnie razem z mieszkańcami zasadzili drzewa. Las zaprojektowała firma Forest Maker, która jako jedyna w Polsce wykonuje tego typu lasy na zlecenie różnych gmin i podmiotów. – Idea mikrolasów Miyawaki zakłada przywracanie natury na obszary zdegradowane i miejskie. Sukces lasów Miyawaki zawdzięczany jest odpowiedniemu przygotowaniu podłoża, zaczerpywaniu wiedzy z natury o składzie gatunkowym, przyśpieszaniu naturalnych procesów glebotwórczych oraz naśladowaniu procesów zachodzących w puszczach. Dzięki przygotowaniu gleby, przywróceniu procesów glebotwórczych, odpowiedniemu doborowi gatunkowemu i przyśpieszaniu naturalnych procesów mikrolas jest 18 razy bardziej bioróżnorodny od lasów gospodarczych. Rośnie też 2-3 razy szybciej – tłumaczy dr Kasper Jakubowski z Forest Maker.

fot. A. Gąsior/UM Rybnik
oprac. /kp/

Galeria zdjęć

358_las_Miyawaki_Rybnik_(2).jpg
154_las_Miyawaki_Rybnik_(1).jpg
71_las_Miyawaki_Rybnik_(3).jpg
514_las_Miyawaki_Rybnik_(4).jpg
661_las_Miyawaki_Rybnik_(5).jpg
37_las_Miyawaki_Rybnik_(6).jpg
593_las_Miyawaki_Rybnik_(7).jpg
653_las_Miyawaki_Rybnik_(8).jpg
964_las_Miyawaki_Rybnik_(9).jpg
716_las_Miyawaki_Rybnik_(10).jpg
463_las_Miyawaki_Rybnik_(11).jpg

Podobne artykuły

Wyszukiwarka