• +48 533 367 799

Śląsk w obliczu transformacji. Co z górnikami?

Transformacja Śląska, choć trudna, może stać się impulsem do przekształcenia regionu w nowoczesne centrum zielonej energii i innowacji.

Śląsk w obliczu transformacji. Co z górnikami?

Kopalnie, które przez dziesięciolecia były filarem gospodarki Śląska, wkraczają w fazę stopniowego wygaszania. To proces podyktowany zarówno malejącymi zasobami węgla, jak i globalnymi wymogami związanymi z ochroną środowiska i przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym. Zgodnie z porozumieniem społecznym zawartym w 2021 r. ostatnia kopalnia w województwie śląskim ma zostać zamknięta do 2049 r. Niemniej jednak najnowsza wersja Krajowego planu w dziedzinie energii i klimatu opracowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska zakłada szybsze odejście od węgla.

Decyzje te budzą niepokój wśród górników i ich rodzin, dla których praca w kopalniach była często tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Zamknięcie kopalń oznacza nie tylko kres pewnej epoki, ale także konieczność znalezienia nowych miejsc pracy dla tysięcy osób. Jednak równocześnie otwierają się przed nimi nowe perspektywy. Dynamicznie rozwijający się sektor odnawialnych źródeł energii, zwłaszcza energetyki wiatrowej, staje się jednym z kluczowych filarów polskiego systemu energetycznego. Według prognoz w najbliższych latach branża ta będzie potrzebować dziesiątek tysięcy wykwalifikowanych pracowników. Dla porównania – na koniec 2023 r. w największej spółce węglowej w Polsce, PGG, zatrudnionych było niewiele ponad 37 tys. pracowników.

Transformacja Śląska, choć trudna, może stać się impulsem do przekształcenia regionu w nowoczesne centrum zielonej energii i innowacji, a dzięki programom szkoleniowym górnicy mają szansę na zdobycie nowych kompetencji i znalezienie zatrudnienia w tej rozwijającej się branży. Pierwsi z nich już pracują na turbinach wiatrowych, a kolejni mogą zapisywać się na czwartą edycję realizowaną w ramach programu „Wiatr – kopalnia możliwości” organizowaną przez EDF Renewables Polska we współpracy ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń i realizowaną przez Vulcan Training & Consultancy. Program szkoleń, który potrwa kilka lat, umożliwi górnikom przebranżowienie się na techników i serwisantów turbin wiatrowych.

Szkolenie przeszły do tej pory trzy grupy górników, którzy zgłosili się podczas rekrutacji w Spółce Restrukturyzacji Kopalń. Wszyscy otrzymali oferty pracy, a część podjęła zatrudnienie w obszarze zielonej energetyki. Kolejna tura bezpłatnego programu szkoleniowego rozpocznie się 3 lutego i potrwa trzy tygodnie. – Widzimy, że nasza praca i nasze zaangażowanie w polską transformację energetyczną ma sens. Mówią o tym liczby. Chętnych do udziału w finansowanych przez EDF Renewables szkoleniach jest wielu. Odsetek górników, którzy tuż po zdobyciu uprawniań techników turbin wiatrowych znajdują zatrudnienie w branży, też jest bardzo wysoki – podkreśla Alicja Chilińska-Zawadzka, prezes zarządu EDF Renewables Polska – inicjatora i fundatora programu „Wiatr – Kopalnia Możliwości”. – Projekt ma na celu wsparcie górników i innych pracowników odchodzących z sektora wydobywczego w zdobyciu umiejętności i wiedzy, które umożliwią im zmianę zawodu i zdobycie kompetencji w obsłudze i serwisowaniu instalacji farm wiatrowych na lądzie. Kurs jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie sektora OZE na pracowników – dodaje ekspertka.

Partnerem programu jest państwowa Spółka Restrukturyzacji Kopalń, która przejmuje kopalnie, w których wyczerpało się złoże lub wydobycie jest nieuzasadnione ekonomicznie. – Spółka Restrukturyzacji Kopalń odgrywa kluczową rolę w procesie transformacji regionu. A to także transformacja zawodowa. W obliczu restrukturyzacji górnictwa pozyskane za sprawą takich szkoleń kompetencje pomagają górnikom odnaleźć się na zmieniającym się rynku pracy, w nowej energetyce oraz zdobyć zawód, który gwarantuje atrakcyjne możliwości zawodowe – podkreśla Jarosław Wieszołek, Prezes Zarządu Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

fot. pexels.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka