• +48 533 367 799

Tegoroczny budżet bez deficytu!

Projekt: Finanse
Tagi:

Sejm RP uchwalił budżet na 2020 rok. Pierwszy raz od 30 lat nie przewiduje on deficytu!

Tegoroczny budżet bez deficytu!

Minister finansów Tadeusz Kościński chwali się odpowiedzialną polityką finansową państwa, której efektem jest tegoroczny uchwalony budżet. Zapewnia on, że polskie finanse są w dobrej kondycji i właśnie dlatego w tym roku budżet będzie pozbawiony deficytu. Ponadto podkreśla, że jego podstawy są pewne i solidne, a w połączeniu z dochodami stworzą potężne fundamenty polskiej gospodarki oraz wiarygodne źródło finansowania programów prospołecznych.

Najistotniejsze dominanty budżetu:

  • prognozowane dochodu budżetu państwa: 435,3 mld zł;
  • granica wydatków budżetu państwa: 435,3 mld zł;
  • zupełne zbilansowanie wydatków budżetu państwa – dochodami, dzięki czemu nie wystąpi deficyt
  • deficyt działu finansów publicznych na poziomie 1,2% PKB.

Główne uwarunkowania makroekonomiczne

  • wzrost PKB (realnie o 3,7%);
  • wzrost cen towarów i usług w ujęciu średniorocznym (2,5%);
  • powiększenie średniego rocznego funduszu wynagrodzeń w gospodarce narodowej, a także rent i emerytur (wartość nominalna o 6,3%);
  • wzrost prywatnego spożycia (wartość nominalna o 6,4%).

Dochody budżetu państwa

Dochód budżetu państwa prognozowany na rok 2020 będzie uzależniony m. in. od wzrostu gospodarczego, poziomu inflacji, a także od wcielonych w życie i obecnie opracowywanych zmian w systemie, których celem jest uszczelnianie systemu podatkowego oraz zminimalizowanie obciążenia podatkiem PIT.

Co więcej, w prognozie zawarto również zmianę stawek akcyzy na używki, rezultat wcielenia w życie Pracowniczych Planów Kapitałowych, rezultat powiększenia Małego ZUS oraz efekty planowanych działań w dziedzinie promowania wyborów prozdrowotnych obywateli, a także zmniejszania tzw. szarej strefy w obrocie odpadami.

Realny wpływ na tegoroczne dochody budżetowe będą miały działania, których celem jest zminimalizowanie obciążenia podatkowego osób fizycznych. Spośród tych działań wymienić warto:

  • ulga dla młodych (osób poniżej 26 roku życia) w postaci zwolnienia z podatku przychodów z pracy i umów zlecenia – do kwoty 85 528 tys. zł;
  • zmniejszenie stawki podatkowej dla I progu podatkowego na skali podatkowej z 18-17%;
  • zwiększenie kosztów pracowniczych z tytułu uzyskania przychodu.

W tegorocznym budżecie uwzględniono także prognozowaną wpłatę z zysku NBP w kwocie 7,2 mld zł.

Wpływ na dochody budżetu państwa będzie miała również przebudowa modelu działania OFE.

Wydatki budżetu państwa

Tegoroczne wydatki uwzględniają środki potrzebne na dalszą realizację priorytetów Rządu w zakresie prowadzonej polityki społeczno-gospodarczej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki prorodzinnej, a także kosztów obsługi długu Skarbu Państwa i związanymi z nimi nowymi zadaniami.

Wydatki obejmują możliwość rozszerzenia finansowania projektu „Rodzina 500+”, „Dobry start” oraz finansowanie dodatkowego wsparcia dla osób, które nie są zdolne do samodzielnego funkcjonowania oraz dodatkowego, corocznego świadczenie finansowego dla emerytów i rencistów o wartości najniższej emerytury, na realizację których pieniądze są brane ze środków Funduszu Solidarnościowego.

Co więcej, uwzględniono sfinansowanie programów infrastrukturalnych, zarówno kolejowych jak i drogowych. W ramach tych programów uwzględniono również inicjatywy na poziomie samorządowym przez Fundusz Dróg Samorządowych, a także Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych, który ma na celu uporanie się z problemem wykluczenia komunikacyjnego.

oprac. MTC
/na podstawie: www.gov.pl/
fot.: freepik.com

Podobne artykuły

Wyszukiwarka