• +48 533 367 799

Dni otwarte w Krainie Górnej Odry. Atrakcje na raciborskim zamku

W programie znalazło się zwiedzanie zamku, warsztaty dla dzieci i dorosłych, a także spotkanie z Drengami znad Górnej Odry.

Dni otwarte w Krainie Górnej Odry. Atrakcje na raciborskim zamku

W lipcu i sierpniu miał miejsce cykl dni otwartych na terenie Subregionu Zachodniego, czyli Krainy Górnej Odry. Akcja miała na celu bezpłatne udostępnienie najciekawszych atrakcji w regionie. Wśród pomysłów na spędzenie wolnego czasu były również te w powiecie raciborskim.

31 sierpnia dzień otwarty miał miejsce na Zamku Piastowskim w Raciborzu. W programie znalazły się: zwiedzanie dziedzińca, krypty, kaplicy oraz domu książęcego wraz z przewodnikiem, warsztaty ceramiczne dla dzieci przedszkolnych, warsztaty plastyczne dla dzieci szkolnych oraz warsztaty ceramiczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zaprezentowała się też grupa rekonstrukcyjna Drengowie znad Górnej Odry, która rozbiła swoje obozowisko na zamkowym dziedzińcu.

Wcześniej, 24 sierpnia, odbył się dzień otwarty w Krainie Górnej Odry z Zabytkową Stacją Kolei Wąskotorowej w Rudach. Na przybyłych czekały bezpłatne kursy koleją wąskotorową, oprowadzanie po stacji, warsztaty m.in. z kowalstwa czy kolejarskiego fachu, a ponadto w znajdującym się na terenie stacji „Stacyjkowie” dzieci mogły skorzystać bezpłatnie z parku linowego, wziąć udział w żywych lekcjach historii oraz zobaczyć spektakl Teatru Lalek Marka Żyły. 27 sierpnia natomiast miał miejsce spływ kajakowy meandrami Odry z Chałupek do Zabełkowa.

Cała akcja promocji atrakcji turystycznych Krainy Górnej Odry rozpoczęła się 28 lipca w Rydułtowskim Centrum Kultury. W programie znalazły się warsztaty teatralne, wprowadzenie w kuluary teatru, animacje dla dzieci i seans filmu familijnego „Czworo dzieci i coś”, a także spacer po Rydułtowach z przewodnikiem. 31 lipca można było bawić się w Rodzinnym Parku Rozrywki Trzy Wzgórza w Wodzisławiu Śląskim. Chętni korzystali ze sprzętu takiego jak rowery BMX, gokarty, łyżworolki, deskorolki, hulajnogi czy zestawy do badmintona, z parku linowego pod okiem instruktora czy seansu w Chacie Solnej. Organizatorzy przygotowali też zajęcia z instruktorem na torze rowerowym BMX Racing i na skateparku, warsztaty gry na bębnach afrykańskich djembe i dundun od podstaw, animacje dla dzieci, a także kino samochodowe.

W ramach dnia otwartego z Ośrodkiem Kultury Zameczek w Czernicy 14 sierpnia rozegrano plenerową grę planszową pn. „Dawni Rzemieślnicy”. Odbyły się też rękodzielnicze zajęcia dla dzieci wprowadzające w świat dawnych zwyczajów i tradycji bliskich w różnych zakątkach świata i Polski oraz warsztaty krawieckie, podczas których uczestnicy wyszyli makatkę na styl, które zdobiły dawne śląskie kuchnie. Uczestnicy wzięli też udział w wizycie w obserwatorium astronomicznym AstroLab czy "pracowni zbożowej", czyli warsztacie polegającym na przybliżeniu dzieciom rodzajów zbóż i ich przeznaczenia, podczas którego mogły wykonać zbożową mozaikę, poznać tajniki mielenia zboża w żarnach czy wypieku podpłomyków. Miały też miejsce zajęcia "Śląska zegródka" – dzieci zapoznały się z tradycyjną śląską zegródką i zasiały łąkę kwietną w doniczkach oraz spacer „W poszukiwaniu zaginionej wioski” – spacer bezdrożami Czernicy z przewodnikiem.

W Muzeum Miejskim w Żorach 20 sierpnia odbyło się zwiedzanie muzealnych wystaw z przewodnikiem, spacer po mieście pn. „Śladami żorskich zabytków”, warsztaty: plastyczne poprzedzone prelekcją pt. „Sekrety afrykańskiej maski” i tradycyjnej ornamentyki aborygenów pt. „Australia w kropki” oraz artystyczne „Byfyj jak malowany” prowadzone przez malarkę Annę Flagę. Zaplanowano też atrakcje w Parku Zdrojowym w Jastrzębiu-Zdroju i Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku, które odbędą się w innym terminie.


KP

Fot. Katarzyna Przypadło

Podobne artykuły

Wyszukiwarka