• +48 533 367 799

Czynny żal możliwy do złożenia elektronicznie

MF informuje że czynny żal można złożyć przy pomocy ePUAP.

Czynny żal możliwy do złożenia elektronicznie

Resort finansów wskazuje, iż podatnik który chciałby złożyć czynny żal może to zrobić w formie elektronicznej przy pomocy platformy e-Urząd Skarbowy. Okazanie skruchy jest sposobem na uniknięcie kary z urzędu skarbowego. Do tej pory czynny żal można było złożyć tylko w formie papierowej.

Obecnie można go przesłać bez konieczności odwiedzania urzędu skarbowego.

Dla kogo czynny żal? 

Zgodnie z art. 16 Kodeksu karnego skarbowego „nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu”.

Wobec tego czynny żal mogą złożyć wszystkie osoby fizyczne, które popełniły wykroczenie lub przestępstwo skarbowe. 

Co powinien zawierać? 

Przepisy nie zawierają dokładnie tego co powinien zawierać czynny żal. Z dobrych praktyk wynika, że w czynnym żalu najlepiej zawrzeć takie informacje jak: adresat- naczelnik właściwego urzędu skarbowego, charakter popełnionego czynu, istotne okoliczności, osoby współpracujące mające związek z popełnionym czynem. 

Najważniejsza informację, którą trzeba zawrzeć jest informacja na temat tego, czy popełniony czyn został naprawiony, a jeżeli nie to w jaki sposób i kiedy podatnik zobowiązuje się do uiszczenia zaległości wraz z odsetkami. Warto również zaznaczyć czy w związku z danym czynem, miało miejsce dokonanie obowiązków (np. złożenie deklaracji podatkowych).

Jeśli zdarzenie miało charakter incydentalny, to podatnik powinien przypomnieć o tym organowi skarbowemu. 

Nieskuteczność czynnego żalu 

Zawiadomienie jest nieskuteczne, jeżeli zostało złożone gdy organ ścigania miał już udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia skarbowego, a także gdy urząd skarbowy wie o popełnionym przestępstwie lub wykroczeniu.

W praktyce jednak mimo to, lepiej nadal złożyć czynny żal, gdyż urzędy skarbowe mimo wiedzy o popełnionym wykroczeniu lub przestępstwie przychylają się do niego. 

Jak wskazuje resort finansów, najprościej z instytucji czynnego żalu można skorzystać składając go na skrzynkę ePUAP właściwego urzędu skarbowego, poprzez wzór pisma ogólnego. 

Pismo podpisuje się za pomocą profilu zaufanego lub za pomocą podpisu kwalifikowanego.

/źródło: poradnikprzedsiebiorcy.pl/

fot. freepik.com

Podobne artykuły

Wyszukiwarka