• +48 533 367 799

Ulga badawczo-rozwojowa dostępna dla wielu firm

Polski Ład zakłada rozszerzenie ulgi B+R. Za działalność B+R można uznać także prace rozwojowe zmierzające do wytworzenia lub ulepszenia produktu czy usługi.

Ulga badawczo-rozwojowa dostępna dla wielu firm

Polski Ład zakłada rozszerzenie ulgi badawczo-rozwojowej Kojarzy się ona z zaawansowanymi technologiami, tymczasem dostępna jest dla wielu, niezdających sobie z tego sprawy, firm.

Przedsiębiorcy zaliczają wydatki do kosztów uzyskania przychodów, co pozwala na pomniejszenie podstawy opodatkowania. Ulga badawczo-rozwojowa (B+R), obowiązująca od 2016 roku, polega w uproszczeniu na podwójnym odliczeniu wydatków poniesionych na działalność badawczo-rozwojową.

Projekt Polskiego Ładu zakłada że od 1 stycznia 2022r. ulga będzie jeszcze korzystniejsza m.in. ze względu na możliwość połączenia jej z innymi preferencjami i podniesienia limitu odliczeń na koszty pracownicze. Ministerstwo Finansów podaje, że w 2019 z ulgi B+R skorzystało ok. 2,5 tys. podmiotów- 1,3 tys. podatników CIT oraz 1,2 tys. podatników PIT. Doradcy podatkowi podkreśłają jednak, że wiele firm nie ma świadomości że może korzystać z tej preferencji.

Korzystanie z ulgi wiąże się z pewnymi formalnościami. Konieczne jest np. odrębne ewidencjonowanie kosztów na działalność badawczo-rozwojową oraz czasu pracy zajmujących się nią pracowników. Wiele ekspertów przekonuje też, że warto zwrócić się do Krajowej Informacji Skarbowej o indywidualną ocenę, która potwierdzi prawo do korzystania z ulgi w danej firmie.

Ulga B+R- dla kogo

Wg ustawy o PIT oraz CIT działalność badawczo- rozwojowa to „działalność twórcza obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań”.

Istotny dla przedsiębiorców jest fakt, że za działalność B+R można uznać także prace rozwojowe zmierzające do wytworzenia, zmiany lub ulepszenia produktu, usługi lub procesu. Przykładowo taka sytuacja może mieć miejsce w sytuacji gdy przedsiębiorca ulepsza określony produkt spożywczy, który dzięki temu nabiera nowych walorów smakowych. Beneficjentami filmy mogą być również firmy usługowe. Do odliczenia wtedy zaliczają się wydatki na prace rozwojowe, których celem jest zaoferowanie nowej usługi lub wprowadzenie do istniejącej elementów innowacyjnych. Z ulgi mogą również korzystać przedsiębiorcy usprawniający procesy w swojej firmie (produkcje, sprzedaż, dystrybucje, obsługę klienta, obieg dokumentów itd.) Jeszcze większe korzyści ulga B+R przynosi centrom badawczo-rozwojowym. Co do zasady, obecnie mogą oni dodatkowo odliczyć nie 100%, a nawet 150% kosztów kwalifikowanych.

Jakie wydatki można odliczyć?

Nie każdy wydatek można odliczyć. Nawet jeżeli w sensie potocznym będzie on związany z pracami badawczo-rozwojowymi. Ulga pozwala odliczyć koszty, które zgodnie z przepisami podatkowymi uważa się za kwalifikowane.
Są nimi koszty:
• wynagrodzeń i składek pracowników w części, w jakiej wykonywanie prac rozwojowych ma się do całości czasu ich pracy;
• surowców i materiałów;
• amortyzacji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych do prac rozwojowych;
• nabycia innego sprzętu wykorzystywanego w prowadzonych pracach;
• korzystania z aparatury naukowo-badawczej,
• różnego rodzaju ekspertyz i opinii, o ile wykonywane są określone podmioty wskazane w ustawie o szkolnictwie wyższym (np. uczelnie lub instytuty badawcze);
• ochrony patentowej.
Kosztami, których nie można zakwalifikować do odliczenia są wydatki na pracę a prace, których firma nie wykonuje we własnym zakresie. Oznacza to, że do ulgi nie kwalifikują się np. wynagrodzenia wypłacane współpracownikom samozatrudnionym (na podstawie umowy B2B), wydatki na usługi firm doradczych czy też zakup systemu informatycznego.

Polski Ład- zmiany w uldze

Ulga ma być rozszerzona od 1 stycznia 2022 roku. Projekt ustawy podatkowej zaproponowany w ramach Polskiego Ładu przewiduje takie zmiany jak:
Koszty pracownicze (a więc wynagrodzenia i składki pracowników oraz osób współpracujących na podstawie umów cywilnoprawnych) będzie można odliczyć w ramach ulgi B+R w wysokości nie 100%, a 200%.
Centra badawczo-rozwojowe będą uprawnione do odliczenia już nie 150%, a 200% wydatków kwalifikowalnych.
”Ulga na zatrudnienie innowacyjnych pracowników”: w przypadku, gdy w danym roku podatnik nie może rozliczyć ulgi B+R w zeznaniu rocznym w kolejnym roku będzie mógł odliczyć koszty kwalifikowane od zaliczek na podatek PIT osób fizycznych zatrudnionych u niego na podstawie umowy o pracę, umów cywilno-prawnych czy też praw autorskich. Chodzi o tych pracowników (współpracowników), którzy w danym miesiącu co najmniej 50% swojego czasu poświęcili na działalność badawczo-rozwojową.
• Z ulgą B+R będzie można łączyć już istniejącą ulgę IP-Box, której istotą jest obniżenie stawki podatku PIT lub CIT do 5% w przypadku, gdy przedsiębiorca osiąga dochód z komercjalizacji praw własności intelektualnej.
• Ulga B+R będzie uzupełniona o nowe preferencje: ulga na prototyp oraz ulga na robotyzację. Ulga na prototyp wprowadzi możliwość dodatkowego odliczenia 30% określonych kosztów produkcji próbnej oraz kosztów wprowadzenia na rynek nowego produktu. Ulga na robotyzacje pozwoli podatnikowi prowadzącemu działalność przemysłową (produkcyjną) dodatkowo odliczyć 50% wydatków na nowe roboty przemysłowe, maszyny i urządzenia z nimi związane oraz oprogramowanie, a również koszty szkoleń pracowników z umiejętności korzystania z nowych urządzeń.

/dziennik gazeta prawna, oprac. d/

fot. pixabay.com

Podobne artykuły

Wyszukiwarka