• +48 533 367 799

Budki dla jerzyków i cegły dla pszczół obowiązkowe w każdym domu

Plany każdego nowo powstającego w Brighton domu o wysokości powyżej 5 m muszą zakładać wykorzystanie dwóch-trzech cegieł dla pszczół lub jerzyków na jedno mieszkanie.

Budki dla jerzyków i cegły dla pszczół obowiązkowe w każdym domu

Wszystkie nowe budynki w angielskim mieście Brighton będą musiały być budowane z użyciem cegieł przyjaznych pszczołom i posiadać domki dla jerzyków. Uchwałę w tej sprawie przyjęła rada miasta.

Pomysł narodził się jeszcze w 2019 r., a jego inicjatorem był radny Brighton & Hove Robert Nemeth. - Cegły dla pszczół są tylko jednym z wielu środków, które powinny zostać przedsięwzięte, aby zaadresować problem bioróżnorodności, który narasta od lat ze względu na zaniedbanie środowiska naturalnego - tłumaczy radny.

Prawo z odpowiednimi wymogami budowlanymi obowiązuje w angielskim mieście już od kwietnia 2020 r. Przepisy mówią, że plany każdego nowo powstającego w mieście domu o wysokości powyżej 5 m muszą zakładać wykorzystanie dwóch-trzech cegieł dla pszczół lub jerzyków na jedno mieszkanie. W przypadku inwestycji deweloperskich wymagane są minimum trzy budki dla ptaków lub jedna na każde 50 m2 powierzchni użytkowej. Najlepiej jednak, aby budki były montowane w rzędach po co najmniej trzy na podstrzeszu. Podobne wymagania wprowadziły także inne miasta w Anglii.

Mimo że jerzyki nauczyły się gniazdować w budynkach, ich liczebność w Wielkiej Brytanii na przestrzeni ostatnich 20 lat spadła ze 150 tys. par do 90 tys. Spowodowane jest to burzeniem starych budynków i nowymi metodami budowania, które utrudniają ptakom dostęp do zadaszeń.

O ile budki dla jerzyków są w Anglii popularne, tak cegły dla pszczół nie są jeszcze tak bardzo rozpowszechnionym rozwiązaniem. Jak dotąd wymóg ich stosowania wprowadziły hrabstwa Dorset i Kornwalia. Faye Clifton z firmy produkującej specjalne cegły z otworami dla owadów tłumaczy, że odwzorowują one naturalny typ gniazda. Jest on popularny wśród pszczół samotnic, ale coraz rzadziej spotykany ze względu na zwiększającą się precyzję produkcji materiałów budowlanych. Pszczoły samotnice gniazdują najczęściej w skruszonej zaprawie murarskiej i dziurach, które powstają w cegłach. Jednak nowoczesne budynki są tak perfekcyjnie skonstruowane, że nie ma w nich już żadnych otworów.

Naukowcy sugerują jednak, że nowe, specyficzne materiały budowlane mogą przynieść niezamierzone, negatywne skutki, np. stać się siedliskiem dla roztoczy. Nie wiadomo także, jak takie sztuczne "domy" zostaną przyjęte przez owady. Ekolodzy są jednak zdania, że natura powinna zaadaptować się do nowych warunków.

fot. materiały prasowe
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka