• +48 533 367 799

Kopalnia Ignacy w Rybniku ruszy pełną parą w czerwcu

Wydarzenie wpisuje się w 230. rocznicę powstania Kopalni Hoym i rozpoczęcia wydobycia węgla kamiennego na ziemi rybnickiej.

Kopalnia Ignacy w Rybniku ruszy pełną parą w czerwcu

W pierwszy czerwcowy weekend 2022 r. Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku zostanie udostępniona zwiedzającym wraz ze wszystkimi planowanymi atrakcjami. Wydarzenie otwierające będzie stanowić symboliczne zakończenie wieloletniego procesu rewitalizacji i adaptacji Zabytkowej Kopalni Ignacy na potrzeby nowych funkcji. A wszystko to w 230. rocznicę powstania Hoym Gruby.

- Wydarzenie adresowane będzie przede wszystkim dla rybniczan, którzy będą mogli docenić potencjał tego miejsca, poczuć dumę ze swojego dziedzictwa i zyskać przekonanie, że ta inwestycja została zrealizowana właśnie dla nich – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

W remontowanym nadszybiu i maszynowni szybu Kościuszko uruchomiona zostanie interaktywna wystawa o charakterze popularno-naukowym nawiązująca do idei centrum nauki. - Będzie to wystawa, ukazująca, w jaki sposób ujarzmienie sił przyrody przez człowieka w postaci pary wodnej jako nośnika energii radykalnie zmieniło nasz świat i nas samych. Wystawa stała z najważniejszym eksponatem – pracującą parową maszyną wyciągową – będzie od tej pory głównym składnikiem oferty Zabytkowej Kopalni Ignacy – zapowiada Marek Gołosz, dyrektor obiektu.

Data pełnego otwarcia kopalni Ignacy nie została wybrana przypadkowo. Wydarzenie wpisuje się w 230. rocznicę powstania Kopalni Hoym i rozpoczęcia wydobycia węgla kamiennego na ziemi rybnickiej. Otwarcie nastąpi też tuż przed planowanymi na obiekcie w czerwcu wydarzeniami: Industriadą i Festiwalem Górnej Odry.

Rewitalizacja Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu to jedna z priorytetowych inwestycji miasta, prowadzona w dużej mierze dzięki dofinansowaniu z funduszy Unii Europejskiej. Od kilku lat odnawiane są kolejne kopalniane przestrzenie – zmodernizowano wieżę ciśnień oraz budynki stolarni, sprężarkowni, maszynowni szybów Głowacki i Kościuszko. Pomiędzy poszczególnymi budynkami „Ignacego” powstaje m.in. industrialny plac zabaw i rozrywki dla dzieci i rekreacyjno-wypoczynkowy teren, który będzie tworzył atrakcyjną całość dla odwiedzających. W kompleksie Kościuszko przygotowywana jest wystawa stała pod nazwą „Wiek Pary”. Interaktywna ekspozycja poświęcona rewolucji przemysłowej zgodnie z przyjętymi założeniami w pełnym zakresie powinna zostać ukończona do końca marca. W kwietniu i maju planowany jest okres testowania eksponatów i schematów zwiedzania.

fot. A. Skupień
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka